Kone naputtaa tyhjäkäynnillä terävästi,vaihdettu öljyt mutta ei vaikutusta onko kansiremontti tiedossa.Öljyä vaihtaessa huomasin että kannen välistä vuotaa öljyä pakoputken puolelta onko tyyppivika Auto on 2.0-le vm-96 Aj.200tkm
stratus
suomi
4998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Harvemmin naputus öljyä vaihtamalla lähteekään. Onko se naputus siis selvästi venttiilien raksutusta vai jotain muuta? Ja naputtaako myös muuta kuin ihan kylmänä? Kylmänä naputus nimittäin on ominaisuus.
Kansiremppahan sitä voi olla edessä vaikkei kyllä kilometri määrä ole järin suuri.
Siis ihan sylinterikannenko välistä vuotaa öljyä!? Kansipahvi sökö? Tuo ei ole tyypillistä 2 litraiselle mutta "esson kahvilassa kertoivat" että mitsun 2.5 litraisessa olisi. Vai tulisiko öljy kuitenkin venttiilikopan kannen tiivisteestä? Tiedä näistä.
kyllä nakuttaa kylmänä että lämpimänä olisiko hydraalisetnostajat? Öljyvuoto tulee kannen välistä.
En sen tarkemmin tunne tuota stratuksen motin rakennetta mutta olipa se säätömekanismi mikä tahansa niin väljäähän sielä sitten jossain on ja jos öljyvuoto jotenkin johtuu samasta oireesta niin ventiilit ei sulkeudu kunnolla.. sen enempää ottamatta kantaa siihen mistä se öljy tulee (huomaa, epäilen ettei se tule kannentiivisteen välistä :).
Eikun motti auki ja kurkistus sisälle. Kansiremppa siis. Ihmeellisen aikaisessa vaiheessa tuo kyllä jo tulee...
Kaks litrasissa mopareissa on tunnetusti löysät kansipahvit. Eli kannen-tiiviste vaihtoon. Naputus johtuu myös todennäköisesti samasta viasta.