Minulla on nyt kahdeksattav viikkoa menossa omituinen oireiltaan muuten keuhkoputkentulehdusta muistuttava tila paitsi, ettei kuumetta ole ollut.
Ensin sain vähän varmuudeksi antibioottikuurin, koska epäiltiin keuhkoputkentulehdusta. Kuuri ei kuitenkaan auttanut tuon taivaallista. Kolme viikkoa myöhemin minulta sitten otettiiin kaikki mahdolliset veri- ja virtsakokeet mm. mykoplasmaa ajatellen. Kaikki negatiivisia.
Pari viikkoa lisää ja kokeet uusitaan toisessa paikassa ja minulta otetaan lisäksi röntgen-kuvat keuhkoista ja nenästä testataan allergia-aktiivisuutta. Kaikki negatiivisia.
Nyt huomasin, että oireet alkoivat 1-2 viikkoa sen jälkeen, kun taloyhtiössämme aloitettiin parvekeremontti juuri minun seinälläni. Parvekeremontissa parvekkeiden tiilipinnoite piikattiin pois. Viikkokaupalla huoneistossani oli paljon punaista pölyä. Keittiössä sitä oli niin paljon, että piti pyyhkiä pöytä kaksi kertaa päivässä ja rätti oli aivan puaninen sen jälkeen.
Nyt luin uutisen siitä, että farkkutehtaat lopettavat hiekkapesun terveyssyistä- Törmäsin sairauteen nimeltä silikoosi. Ja mitä enemmän siitä luen sen paremmin kaikki alkaa natsata omien oireitteni kanssa. Nyt olen lukenut VTT:n, Työterveyslaitoksen (tms) nettijulkaisuja ja lukenut tiilen ominaisuuksista. Suomalaisessa tiilessä on paljon rautaoksidia, josta värikin tulee. Lisäksi tiilessä on yleensä kvartsia, joka on se pahin silikoosin aiheuttaja. Lisäksi todettiin, että erityisesti piikkaamalla syntyy paljon haitallista rakennuspölyä.
Otan yhteyttä lääkäriini ja pyydän katsomaan röntgen kuvat uudestaan sillä silmällä, että etsitäänkin jotain muuta kuin tulehdusta.
Remontista ei jaettu minkäänlaisia ohjeistuksia tai turvallisuusmääräyksiä asukkaille!
Harmittaa. Jos kyseessä on silikoosi tai yleisemmin pölykeuhko, niin sitten se on kai tällaista tästä eteenpäin ja pahimmassa tapauksessa ajan kuluessa tulee keuhkosyöpä. Lukemani perusteella keuhkoilla on varsin rajallinen kyky siivota itseään eritoten kvartsin suhteen, jotka ovat myrkkyä syöjäsoluille, joiden pitäisi pitää huoli keuhkojen puhtaudesta.
Remontteja tehdään jokapuolella. Onko jollakulla vastaavia kokemuksia?
Tiilipöly?
Runner Lungs
1
1501
Vastaukset
- Anonyymi
Joskus tiileissä laasteissa on asbestiakin
Voi olla jotain kesympää parempi niin
Ilmeinen syy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631241Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.86676- 53644
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt36564Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot118520Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513