Liput etukäteen?

ja mistä?

Onko käytännön kokemusta lippujen ostosta etukäteen suositumpiin nähtävyyksiin: Vatikaanin museot, Colosseum? Kannattaako? Miten tarkkaan pitää tietää käyntiajankohta? Opastusta emme halua, sitäkin näytettiin joissain palveluissa tarjottavan. Onko kokemusta Colosseumin iltavalaistukseskierroksesta?

5

4101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roomassa

      kannattaa tosiaan ostaa vatikaaniin viralliselta museo saitilta liput etukäteen.
      esim tästä http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html
      Colosseumissa en ole käynyt sisällä.
      siinä säästä aikaa eikä tarvitse roikkua pitkissä jonoissa.
      joten suosittelen.
      jos Rooma kiinnostaa lue blogiani
      www.blogi.kelles.net

      • Tarkkaan?

        Ilmeisesti siis pitää tietää kellonaika? Kuinkahan tarkkoja siitä ovat? Kiitos linkistä joka tapauksessa. Kuulostaa siltä, että lokakuussakin jonot voivat olla tosi pitkät!


    • kesäkuussa käyty

      Roma pass on kätevä, jos haluaa liikkua myös julkisilla. Sisältää 3 ekaa museota ilmaiseksi ja voi kävellä niihin jonojen ohi - väylä merkattu yleensä ihan hyvin Roma pass-logoin. Colosseum ja muutkin käymämme kohteet toimivat hyvin, samalla kortilla saa alennusta muistakin museoista ja toimii siis julkisten matkakorttina ilman lisämaksuja. Mutta, koska ei ole 'Roomaa' Vatikaanin museot eivät tähän sisälly ja niihin kannattaa kyllä ostaa lippu etukäteen. Jos majapaikassa on netti, voi kätevästi buukata siellä, ei tarvitse miettiä niin tarkkaa aikataulua vielä Suomessa. Käy myös Pietarinkirkon katolla ja tornissa, mahtavat maisemat.

    • roomanrakastaja

      ehdottomasti kannattaa ostaa liput etukäteen. Olimme itse kesäkuun lopulla Roomassa ja ostin yhdistelmälipun Colosseum, Palatinum ja Forum Romanum. Lippuun piti tietää päivä jolloin sinne halusi mennä ja ensimmäisestä leimauksesta se oli sitten 2 vuorokautta voimassa. Säästyi hirvittävästi aikaa etenkin Colosseumin jonon ohituksella!

      tässä linkki sivulle, josta lippuja saa myös muualle: http://www.rome-museum.com/

    • itssouiisi

      vkolla käytiin colosseumilla, pahimpaan turistisesonki aikaan. Jonottaa piti n.puolisen tuntia, ei paha. Vatikaaniin piti jonottaa n. tunti. ei taaskaan paha. Liput valmiiksi tilaamalla pääsee tietty vähän helpommalla, mut eipä ne jonot nyt niin ihmeellisiä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1671
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1618
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1528
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1318
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1194
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      95
      880
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      187
      815
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      210
      790
    Aihe