vaihteisto

mikäkö

Hei

Mistäköhän johtuu aika kovien kierrosten tarve ennenkun vaihtaa ykköseltä kakkoselle muut vaihtee menee ihan ok. Auto on huollettu ja laatikossa öljyä ei haise eikä pahan väristä. Voiko laatikkoon ajaa tai tarkistaa softan. Auto Grand Cherokee 3.1 td 2000 ajettu 200 000km.

3

1466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turistikin on varatt

      Oliskohan ykkönen vähän niinkuin "maastokäyttöön", eli normi lähdöt kakkosella?

    • Jeepisti

      Moi,

      Itsellä on vm -01 GC samalla koneella ja ajettu 178000km, laatikkona 44RE. Mulla meni vaihteiston sisältä venttiilikoneistosta kickdown venttiilin toinen jousi poikki ja ei palauttanut venttiiliä kokonaan ulos, ja oli juurikin samat oireet (eli laatikko luulee kokoajan, että kaasu on lähes pohjassa). Itse korjaaminen on olisi suhteellisen helppoa, vaihteiston öljypohja irti, suodatin ja venttiilikoneisto irti ja vähän sitä purkamalla pääsisi jouseen käsiksi. Itse tein väliaikaisen korjauksen ja pihdeillä vedin venttiiliä ulospäin simuloimaan että ajellaan pinta kaasulla. Vaihteisto kasaan ja öljyä täyteen ja kickdown vaijeri irti moottorin puoli päästä. Laatikko toimii suht normaalisti, vaihtaa nätisti isommalle ja pienemmälle vaihteelle. Ajattelin korjailla tuossa keväämmällä.

      Tuossa sivulla http://www.jeepforum.com/forum/f13/46re-tutorial-911009/index2.html, kuvassa joka on lähetetty 11-27-2009, 03:26 PM ja otsikoitu"converter charge ** make sure these valves are installed correctly they can go in upside down**" näkyy kokonaan oikealla, kuinka kickdown venttiilin pitäisi olla ulkona. (tuo on tosin kuva 46RE laatikosta, mutta on lähes vastaava)

    • kulloo

      Moi!
      Mulla on jeep grand cherokee -99 3,1 TDI. auto menee vaan "pintakaasulla" vaikka kaasupoljin on pohjassa. Silloin tällöin auto saattaa yht'äkkiä kiihtyä hetkellisesti, kun kaasu on kokoajan pohjassa. Poljinta kun pitää ihan pikkuisen pintakaasulla, niin saan auton sitten pikkuhiljaa kiihtymään. missä vika.
      Markku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      318
      8870
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      82
      5432
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      309
      4888
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3400
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2852
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      49
      2216
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2212
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2128
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2096
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1993
    Aihe