joulu Madeiralla

xD

Ollaan perheen kanssa lähdössä Madeiralle omatoimimatkalle 23.12-6.1 väliseksi ajaksi. Onko kenelläkään kokemusta Madeiran joulun juhlinnasta? Mihin kannattaa suunnata? Millä tavalla paikalliset juhlivat ja mikä päivä on tärkein heille? Sää on netin mukaan hyvinkin vaihteleva..mutta tosi kulunut kysymys.. tarkeneeko päivällä kesävaatteissa??

5

2152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madeiralla

      Päivisin tarkenee hyvin kesävaatteilla, usein jopa sortseilla. Illaksi kannattaa varata pitkähihaista mukaan.
      Joulukirkko esim. Se-kirkossa on kokemus. Useassa hotellissa on joulun gaalaillallinen. Joulumarkkinat kauppahallissa ja sen ympäristössä kerää sankan joukon ihmisiä paikalle.
      Uuden vuoden ilotulitus on maailmankuulu. Sen näkee hyvin esim. useiden hotellien kattoterasseilta.
      Joulupäivinä jotkut ravintolat pidetään suljettuna. Hauskaa matkaa.

    • Virallisia joulun juhlapyhiä Portugalissa ja siten myös Madeiralla on joulupäivä 25.12. Jouluaattona kaupat sulkevat ovensa yleensä kello 18:aan mennessä. Kaupat ovat Portugalissa yleisesti suljettuja myös uudenvuodenpäivänä. Joulu on perheen ja suvun juhla. Jouluaattoiltana, suomalaisittain myöhäään, syödään perheissä jouluillallinen, käydään kirkossa puolenyönaikaan ja avataan lahjat. Joissakin perheissä lahjapaketit saatetaan avata joulupäivän aamuna.

      Jouluun Portugalissa kuuluu poikkeuksetta bacalhau (bakaljau), suolattu, kuivattu turska, Sitä on muiden perinteisten jouluruokien kera tarjolla hotellien jouluaaton illallisella ja joulupäivän lounaalla.

      Vuodenvaihteen alussa järjestetään Portugalissa ja varmasti myös Funchalissa uudenvuodenkonsertteja, Uudenvuoden jätti-ilotulitus on yksi Madeiran turismin vetonauloista muuten hiljaisena talvikautena.

      Funchalin keskimääärainen lämpötilahaarukka vuodenvaihteessa on noin 13 C -20 C, jossa 13 C on keskimääräinen yön minimi ja 20 C keskimääräinen päivän maksimi. Nämä ovat pitkältä aikavälilta virallisista mittauksista laskettuja keskiarvoja, joista luonnollisesti saattaa olla poikkeamia. Auringonpaisteessa on lämpimämpää, tehdäänhän viralliset mittaukset varjossa.

      Sademäärä on luokkaa 100 mm sekä joulu- että tammikuussa, sadevuorokausia (sataa 0,1 mm tai enemmän) on vuodenvaihteen tienoilla 12-13/kk.

      On syytä muistaa, että vuorisella Madeiralla liikkuva voi kokea kaikki neljä paikallista vuodenaikaa saman päivän aikana. Jokainen päättää luonnollisesti siitä, miten pukeutuu, mutta ihan pelkillä "kesäkakuloilla" en itse matkaan lähtisi, sillä sää saattaa helposti tehdä tepposet talvella myös subtroopppisella Madeiralla. Jos Madeiralla tulee vilu, se ei suinkaan ole Madeiran vika vaan matkailijan, jonka odotukset eivät ole olleet kohdallaan. Saarella myydään kyllä ihania pehmeitä villapaitoja ja villasukkia edulliseen hintaan. Maanlaajuiset kausialennusmyynnit alkavat Portugalissa 28.12.

      • joulunaika

        Onkohan joulun ja uuden vuoden tapahtumista jotain tapahtumakalenteria, josta näkyisi tapahtumien päivämäärät ja kellon ajat. Kiinnostaisi joulukirkko ja joulumarkkinat...


      • joulunaika kirjoitti:

        Onkohan joulun ja uuden vuoden tapahtumista jotain tapahtumakalenteria, josta näkyisi tapahtumien päivämäärät ja kellon ajat. Kiinnostaisi joulukirkko ja joulumarkkinat...

        Tässä linkki yhteen tapahtumakalenteriin http://www.madeira-live.com/fi/index.html, Madeiran matkailun viralliset sivut, http://www.madeiraislands.travel/pls/madeira/wsmwhom0.home?p_lingua=en&p_sub=1. Joulunalusmarkkinat eivät Portugalissa liene yhtä suosittuja kuin pohjoisempana Euroopassa. Mantereelta niitä löytyy joitakin esim. haulla mercado de natal.

        6. tammikuuta tunnetaan Portugalissa loppiaisena, epifania. Kalenterissa on suomenkielinen käännös tehty suoraan englannista, Twelfth Night. Loppiainen ei ole Portugalissa juhlapyhä eikä siten vapaapäivä.

        Joulunajan tärkein jumalanpalvelus on keskimyön messu, missa do galo, aattoiltana. Perinteisesti tärkein joulutunnelman tuoja Portugalissa on jouluseimi.


    • puurokauha78

      Onko kenelläkään kokemuksia Pestana grand hotellista..ihan yleiset asiat kiinnostaa. Mutta minkälaista on joulun juhlinta kyseisessä hotellissa??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe