Pihapiirissämme on pyörinyt jo alkukesästä asti kettu...milloin se makoilee terassilla ja milloin makailee pitkin rivitalomme pihoja. Ei näytä pelkäävän sitten yhtään mitään.
Yksi ilta vein roskista, kettu oli matkanvarrella olevassa pusikossa ja siitä lähti jolkottelemaan perässäni..koitin hätystellä, mutta eipä auttanut. Vasta kun pääsin naapurin ovelle, josta otin harjan...lähti kettu vasta sitten pois, mutta silloikin jolkotellen, kiirettä hänellä ei näyttänyt olevan.
Viikonloppuna huomasimme naapurimme kanssa, että lasten rantapallo oli puhjennut, naapurin koiran talutusnaru oli katkennut ja rikkasihveli oli pitkin pusikoita, voisiko olla kettu kyseessä???
Eilen illalla vein pyöräni varastoon ja kukas kumma se nurmikolla makoili, kyllä sielä se repo katseli ja makoili, eikä kiirettä ollut sitten mihinkään, vaikka kuinka koitin hätistellä.....omituista.....Mikä repolaisen tuo pihaamme ja miksi vaanii, kissoja talossamme ei ole mutta muutama koira, 3 pikkukoiraa ja 1 saksanpaimenkoira. Ja pieniä lapsia löytyy kanssa.
Kysymykseni kuuluukin, että miten vaarallinen kettu voi olla ja minkälaista tuhoa saa aikaan esim. viitaten naapurin tavaroiden levittämiseen?
Kertokaahan omia kokemuksianne ketuista asutusalueella. Mielenkiinnolla jään odottamaan keskustelua aiheesta.
=)
Kettu
5
1064
Vastaukset
- ikävä juttu
jää oikeastaan tauteihin jota siitä voi saada. Koirille varsin kiusdallinen voi olla kettukapi, se toki tarttuu vain mikäli ketussa se on. Raivotautiahan meillä ei ole, joten sikäli hyvä. Mutta kettu joka on tottunut ihmiusiin ja siihen ettei niitä tarvitse pelätä voi olla kovin kiusallinen naapuri, koska ulos ei sitten voi mitään ruokia jättää.
- kasldarer
Kiitos vastauksestasi :) ...mutta miten nuo tavaroiden siirtelyt kautta muu vahingon teko? voisiko olla repolaisen tekoja? Jep, tää kuulostaa kyllä niin hassulta, mutta eipä oo ennen moista noin läheltä nähnyt ja enkä kyllä liioin perehtynytkään kettujen tekosiin ja liikkeisiin niin täälä on hyvä kysyä viisaammilta neuvoja ja saada aiheesta keskustelua kehiin :)
Onko tietoa olisiko kettu ollut koskaan uhkaava ihmistä kohtaan?
Käsittämätön otus...onko kuin koira konsanaan tuossa nurmikolla ja katselee :D - rohkeita ovat
Työkaveri kertoi että kun mies kantoa yritti saada ylös pihasta, tuli kettu viereen katselemaan touhua. Meillä on vuosia liikkunut kettu tai useampi tässä ympäristössä mutta nyt näkee useammin ja varsinkin tuolla kanahäkin tuntumassa. Joko ruokaa ei ole tarjolla riittävästi tai ovat tulleet rohkeammiksi. Yksi kauris liikkuu myös, onko kettu syönyt muut?
- se kettu
voi kapia ja ekinokokkia levitellä joten lapsia ajatellen tuo ekinokokki varsinkin huonompi homma.
- Anonyymi
Meidän pihallamme vierailee kettu lähes pävittäin. Ei siitä suurempaa harmia ole ollut paitsi joitakin nurmikolle kaivettuja pieniä kuoppia. Eräänä päivänä vaimoni keräili omenoita puun alta ja kettu tuli muutaman metrin päähän katselemaan. Vaimo heitti omenan ketun suuntaan karkoittaakseen sen, mutta kettupa meni omenan luokse ja virtsasasi eli kusi omenan päälle. Onko kenelläkään tietoa miksi kettu teki noin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2442025Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151339Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701203Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141116Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t20877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19766Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist148760Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57676- 75672
Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101635