Tämä on varmaan jpossain jo käsitelty mutta kun en sitä löytänyt niin kysytään uudestaan. Onko istuin paikoilla eroa, valitseeko economy paikat siiven, eli keski kohdalta tai sitten economy takaosasta. Onko takaosassa enempi meteliä tai jotain muuta huonompaa, mikä kannattaa huomioida.
Joskus aikoinaan muistan kun jouduin koneen viimeiselle riville ja siellä oli aika sietämätön koneen meteli. Nykypäivänä koneet ovat muuttuneet mutta miten melutasot?
Joskus aikoinaan muistan kun jouduin koneen viimeiselle riville ja siellä oli aika sietämätön koneen meteli. Nykypäivänä koneet ovat muuttuneet mutta miten melutasot?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuo aikaisempi lentosi on saattanut olla MD-11 koneella, jonka yksi mootori on koneen takarungon päällä. Finnairhan ei enää konetyypillä matkustajia kuljeta ja uudemmat koneet ovat takanakin hiljaisempia.
Tältä sivustolta voit itse etukäteen tarkistaa mieluisimman paikan:
http://www.seatguru.com/airlines/Finnair/Finnair_Airbus_A340-300.php?Orig=HEL&Dest=BKK&Date=20100914
Tiedän kyllä ton sivun mutta siinä ei mainita mitkä paikat ovat hyviä:))
Eli melun suhteen, on sama missä istuu??
Sen tiedän kokemuksesta että vessan viereen ei kannata mennä.
Koska olen tarkistanut ko. koneen istuimet.
Paras istuin on lentokapteenilla. Ehdottomasti.
Olen muuten matkustanut koneella 3000km: matkan, jossa oli
istuimet vaan lentäjillä. Tosi juttu !
Ei tapahtunut Taikkulassa, vaan Euroopassa.
Hyvää matkaa Thaimaaaaaseeeeeen!
Lennänkin tästä Töölööseeeen . Sakuauo terveisin.
mitkä ovat hyviä istuinpaikkoja ...vai onko vajaa englannin kielen taito ???? jopa väreilläkin ilmoitettu
missä penkki sijaitsee ne kun on yölentoja , ja lentohenkilökunta pyytää kuitenkin laskemaan ikkunasuojat alas ettei nouseva aurinko häikäise aamuyöllä. Itse ainakin varaan istuimen koneen etuosasta pääsee nopeammin ulos ja passin tarkastukseen.
No jo on miehellä kiire....
Vamaankin Thaimaaseenpäin mennessä, jotta pääsee siten nopeammin puslaamaan.?
Minulla on ennätykseni, puoli tuntia siitä kun passissa leima, niin olin jo pukilla.
Nimeä en kysellyt, mitäs sillä väliä. Ja uusinta heti perään ?
Ja sitten Pattikselle , suomimiehen ihannekaupunkiin .
Tällaista on Thaimatkailu, ei sanaakaan seksistä eikä Amaliasta.
MD 11 takaosassa oli galley ja hyvä tarjoilu.....10h joko se meni?
Mitä eroa näillä koneilla on, vai onko mitään?
10!!!!!!!!!!!!!!!