Ananaskirsikan viljely

Ananastyttönen

Onko kukaan kasvattanut taimia marjojen sisällä olevista siemenistä? Kuinka vanhana rupeaa tuottamaan satoa? Viljelyvinkkejä?

6

3495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pk-ou

      moi!

      olen itse kasvattanut kaupan siemenpussista kylvettyjä ananaskirsikoita. kasvit taitavat olla nyt 4 vuotta vanhoja: olen ottanut aina syksyllä tai keväällä pistokkaita joista olen uudet taimet saanut. joskus koko edelliskesän puska on selvinnyt ikkunalla talven yli, joskus olen säästänyt vain pistokastaimet. ananaskirsikka kukkii ja yrittää tehdä hedelmiä sisälläkin, mutta meillä ne eivät ainakaan kypsyneet kunnolla. hedelmiähän se alkaa tekemään heti ansimmäisenä vuotena.

      tänä vuonna olen ensimmäistä kertaa pystynyt kasvattamaan ananaskirsikkaa parvekkeella, pensaasta tuli isossa paljussa melkein puolitoistametrinen pehko ja kukkia/hedelmiä on paljon. leikkaamistakin kannattaa harkita, koska sitten se tukevoituu ja tuuheutuu. olen lannoittanut keväällä kanankakka-merilevällä ja kesän mittaan puutarhan kesä-lannoitteella. satoakin saataneen, en ole vielä maistellut kuin lattialle pudonneita. kasvi tarvitsee paljon vettä, isot lehdet nuutuvat herkästi auringonpaisteessa. ylipäänsä ananaskirsikka on ainakin meillä ollut helppo ja rehevä kaveri.

      • Alkuperäinenananas

        Kiitos vastauksestasi!


    • Marja Leena

      Olen 10 vuotta syksyllä otanut lyhdyt kirjekuioreen ja keväällä laittanut kasvamaan, tosi hyvin ovat joka kevät lähteneet. Olen käsittänyt sen olevan 1 vuotinen kasvi.

    • Maarit

      Otin viime kevät talvella sisällä talvehtineesta ananaskirsikasta latva pistokkaita laitoin veteen kunnes juurtuivat ja iskin multaan. taimi tuotti jo eka sadon toukokuussa ja n.2m korkea

    • kasvattaja
    • jaune

      Marja Leena .Olet tavallaan ymmärtänyt oikein että olisi yksivuotinen. Niille joilla eivole paikkaa talvettaa sitä on yksivuotinen mutta pärjää ihan hyvin monta vuotta jos sille pystyy antamaan paikan jossa se viihtyy talven pimeydessä. Eli paljon valoa ja hitusen viileämpää kuin asuinhuoneessa. Ihailtavaa jos olette säästyneet ansarijauhiaisilta. Minä sain niitä keskellä kesää parvekkeella olleeseen kasviini.
      Info:ansarijauhiainen on pieni ,Valkoinen lentävä hyönteinen joka lisääntyy ja kätkeytyy kasvin lehtien alapuolelle. Lehahtaa lentoon kun kasvia liikutellaan. Hyönteisen uloste on makean tahmeaa nestettä joka muuttuu mustaksi kun siinä alkaa kasvaa nokisieni. Tässä vaihessa on vioitus todella paha. Hyvä torjuntakeino on kelta-ansa joka on tahmean aineen peitossa. Ansarijauhiaiset hakeutuvat tähän keltaiseen ja tarttuvat siihen. Puutarhakaupoista. Myrkytön.


      Ps. Tomaatteja voi lisätä samalla tavalla-pistokkaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      70
      3841
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3209
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      104
      2494
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      16
      1690
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      74
      1485
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1363
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      50
      1306
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1093
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1060
    10. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      122
      1052
    Aihe