Ananaskirsikan viljely

Ananastyttönen

Onko kukaan kasvattanut taimia marjojen sisällä olevista siemenistä? Kuinka vanhana rupeaa tuottamaan satoa? Viljelyvinkkejä?

6

3611

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pk-ou

      moi!

      olen itse kasvattanut kaupan siemenpussista kylvettyjä ananaskirsikoita. kasvit taitavat olla nyt 4 vuotta vanhoja: olen ottanut aina syksyllä tai keväällä pistokkaita joista olen uudet taimet saanut. joskus koko edelliskesän puska on selvinnyt ikkunalla talven yli, joskus olen säästänyt vain pistokastaimet. ananaskirsikka kukkii ja yrittää tehdä hedelmiä sisälläkin, mutta meillä ne eivät ainakaan kypsyneet kunnolla. hedelmiähän se alkaa tekemään heti ansimmäisenä vuotena.

      tänä vuonna olen ensimmäistä kertaa pystynyt kasvattamaan ananaskirsikkaa parvekkeella, pensaasta tuli isossa paljussa melkein puolitoistametrinen pehko ja kukkia/hedelmiä on paljon. leikkaamistakin kannattaa harkita, koska sitten se tukevoituu ja tuuheutuu. olen lannoittanut keväällä kanankakka-merilevällä ja kesän mittaan puutarhan kesä-lannoitteella. satoakin saataneen, en ole vielä maistellut kuin lattialle pudonneita. kasvi tarvitsee paljon vettä, isot lehdet nuutuvat herkästi auringonpaisteessa. ylipäänsä ananaskirsikka on ainakin meillä ollut helppo ja rehevä kaveri.

      • Alkuperäinenananas

        Kiitos vastauksestasi!


    • Marja Leena

      Olen 10 vuotta syksyllä otanut lyhdyt kirjekuioreen ja keväällä laittanut kasvamaan, tosi hyvin ovat joka kevät lähteneet. Olen käsittänyt sen olevan 1 vuotinen kasvi.

    • Maarit

      Otin viime kevät talvella sisällä talvehtineesta ananaskirsikasta latva pistokkaita laitoin veteen kunnes juurtuivat ja iskin multaan. taimi tuotti jo eka sadon toukokuussa ja n.2m korkea

    • kasvattaja
    • jaune

      Marja Leena .Olet tavallaan ymmärtänyt oikein että olisi yksivuotinen. Niille joilla eivole paikkaa talvettaa sitä on yksivuotinen mutta pärjää ihan hyvin monta vuotta jos sille pystyy antamaan paikan jossa se viihtyy talven pimeydessä. Eli paljon valoa ja hitusen viileämpää kuin asuinhuoneessa. Ihailtavaa jos olette säästyneet ansarijauhiaisilta. Minä sain niitä keskellä kesää parvekkeella olleeseen kasviini.
      Info:ansarijauhiainen on pieni ,Valkoinen lentävä hyönteinen joka lisääntyy ja kätkeytyy kasvin lehtien alapuolelle. Lehahtaa lentoon kun kasvia liikutellaan. Hyönteisen uloste on makean tahmeaa nestettä joka muuttuu mustaksi kun siinä alkaa kasvaa nokisieni. Tässä vaihessa on vioitus todella paha. Hyvä torjuntakeino on kelta-ansa joka on tahmean aineen peitossa. Ansarijauhiaiset hakeutuvat tähän keltaiseen ja tarttuvat siihen. Puutarhakaupoista. Myrkytön.


      Ps. Tomaatteja voi lisätä samalla tavalla-pistokkaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      106
      1075
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      804
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      697
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      67
      661
    7. 47
      620
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe