Tietotekniikka ei näy kouluissa- tasa-arvo vaarassa

haluantasa-arvoa

Lapseni on lukion toisella Helsingin keskustassa. Tieto- ja viestintätekniikka ei pahemmin käytetä eikä se näy koulutyöskentelyssä. Kolussa on yksi ATK-luokka ja ovet aina lukossa ja lapsen mukaan koneet tosi vanhoja. Mitään laitteita ei ole yleisissä tiloissa. Vaata käyttöoikeutta ei edes tunneta. Omista koneista puhumattakaan. Jokaisella jaksolla lapseni pääsee ATK-luokkaan noin 5 kertaa (kuudessa viikossa) ja silloinkin ainoa tehtävä on hakea tietoa, jota ei löydy kirjoista. Äidinkielen aineita saa sentään lähettää sähköpostilla kotoa, toisinaan. Herää kysymys, että miten tässä näin on käynyt??? Ystäväni lapsi on toisessa lukiossa lähi kaupungissa ja siellä he kuulemma hyödyntävät paljon tietokoneita ja eri palveluja opiskelussa. Lapsilla on vapaasti käytettävissä koneita koulun tiloissa. Koneissa on eri ohjelmia ja palveluita, kameroita, puhelimia jne. Siispä toiset lapset saavat hirveän etumatkan nykypäivän vaatimiin taitoihin. Ilmeisesti he myös viihtyvät koulussa paremmin.

1

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Feelings Inc

      Olin töissä ATK-tukihenkilönä yliopistossa käyttäytymistieteellisessä tiedekunnassa, mistä nämä lastentarhan- ja luokanopettajat valmistuvat. Se, millaisen mielikuvan opettajat itse saavat ATK:sta opiskeluaikoinaan, seuraa heitä myös kouluihin, mihin he menevät opettamaan. Jos opettajan opiskellessa yliopistossa ei tietokoneet toimineet koskaan, tai tulostus ei toiminut, tai sähköposti, niin se mielikuva saa heidät miettimään kaksi kertaa, että haluavatko he samaa sitten omille oppilailleen.

      Jos opettaja on siis saanut myönteisen kuvan ATK:sta itse opiskellessaan yliopistossa, että hänestä tietokoneet auttoivat paljon opiskelua ja tukivat tieteen tekoa, tukee hän rohkeammin myös ATK:n lisäämistä koulussa, minne päätyy opettamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe