Ostin muutaman(10a) automaattisulakkeen, jotka käy tulppasulakkeiden paikalle. Uteliaisuus iski ja tein oikarin tahallani, jolloin sulake laukesi oikeaoppisesti, mutta myös 20a pääsulake laukesi? Aiheuttiko pääsulakkeen laukeamisen ostoksessani oleva teksti"made in china"?
Automaatti"tulppa"sulake
MkIjNhB
45746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tekstillä taida olla paljonkaan merkitystä. Tulppasulakkeen laukaisukäyrä oikosulussa vain voi olla nopeampi, kuin sillä mekaaniikalla, joka siinä automaattisulakkeella on. Toisaalta voi myös olla niin, että siihen pääsulkkeeseen vaikutti myös muu kuorma, jolloin sen "sulava lanka" oli jo valmiiksi lämmin.
Ainakaan nopeuden suhteen.
Varikeautomaatissa on pieniä liikkuvia osia, joilla on aina oma hitausmomenttinsa - pieni se on mutta on kuitenkin olemassa. Ei mikään nivelöity osa voi liikkua niin nopeasti, kuin sulakelanka sulaa.
Onko se automaatti sulake nopea vai hidas ja oliko palanut lankamallinen hidas vai nopea?
Sillä on suurin merkitys. Jos automaatti on hidas sen läpi pääsee "korkeaa" virtaa niin paljon ennen laukeamista, että nopea lankasulake ehtii palaa.
jos teit oikena oikarin voi oikosulkuvirta nousta suureksikin esim 50- 100- 200- 400 A
riippuen kuinka paksut johdot kadulta jakokaapista syöttävät.