Mitäs tämä meinaa?

Aktivointisuunnitelmassani minkä työvoimatoimistossa olen tehnyt & allekirjoittanut lukee mm. että "Käytettävissä korkein korotettu palkkatuki 48,70e/pv/12kk ja 25.63e/pv/12kk".Mitä tuo oikein meinaa tarkalleen ottaen?Saanko siis kumman noista päivärahoista ja saanko siis nuo työmarkkinatuen lisäksi vai pelkästään tuon summan kuukaudessa?Kiitos paljon etukäteen!
2344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sulla on siis oikeus palkkatukeen. Ensin vuoden verran tuo korkea summa ja sitten vielä toinen vuosi pienempi summa. Tuki maksetaan työnantajalle, joka palkkaa sut töihin. Sulle ei kuulu mitään päivärahaa vaan tavallinen tes:n mukainen palkka ja muut korvaukset mitä sopimukseeen kuuluu.

Etsi mikä tahansa työnantaja, jolle voisit mennä töihin. Kerro sille, että ko. työnantaja saa selvää rahaa noiden summien verran, kun palkkaa sut töihin.

Työnantaja kiinnostuu, aletaan neuvottelemaan sopimuksesta. Pääsette sopimuukseen ja aloitat työt. Työnantaja täyttää kerran kuukaudessa lomakkeen ja hakee työkkäritlä tonnin rahaa.

Sulle maksetaan se palkka normaalisti, minkä olette työantajan kanssa sopineet sun palkaksi.
Sulee tulee siis normaali, toivottavasti oikea ja tavallinen palkka mikä työstä maksetaan, mutta työnantaja saa selvää rahaa joka kuukausi itelleen.

Sut siis kannattaa ottaa töihin ainakin 2 vuodeksi, koska sun palkkarahoihin saa apua työkkäristä.
Työnantaja joutuu täyttämään sen lomakkeen tosiaan joka kuukausi nykyään. Aikaisemmin saatettiin maksaa kerralla vuoden tukirahat työnantajalle, mutta sitten saattoi käydä niin , että tukirahat tuli, mutta työntekijälle ei enää palkkaa maksettukaan,vaan rahat oli käytetty johnkin muuhun.

Mulla on kaksi tuttavaa päässeet vakituiseen työhön tuota kautta. Ensin pomo haki rahaa eka vuoden, sitten vielä pienemmän tuen toisen vuoden. Sitten kun tukea ei enää myönnetty, niin työt jatkui kuitenkin. Oli jos senverran asettunut taloon ja hommat jatkui.
Toinen tuttava meni kaupungin huippuravintolaan töihin. Normaali hommat ja normaali tarjoilijan palkka lisineen. Kukaan muu kuin minä, kaverini ja sen pomon lisäksi ei edes tienneet, että sen palkkkaan haettiin työkkäristä palkkatukea. Mitäpä se olisi kenellekkään kuulunutkaan. Työt jatku edelleen, vaikka tukikuukaudet jo vuosi sitten loppuneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palkkatuesta kirjoitti:

Aktivointisuunnitelmassani minkä työvoimatoimistossa olen tehnyt & allekirjoittanut lukee mm. että "Käytettävissä korkein korotettu palkkatuki 48,70e/pv/12kk ja 25.63e/pv/12kk".Mitä tuo oikein meinaa tarkalleen ottaen?Saanko siis kumman noista päivärahoista ja saanko siis nuo työmarkkinatuen lisäksi vai pelkästään tuon summan kuukaudessa?Kiitos paljon etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu