Laitetaan Somalian rannikolle kumiveneitä vastaan kun nämä kumiveneet ryöstelevät MUKAVUUSLIPPULAIVOJA joista ei Suomi-Finlandiaan tule euron euroa veroa tai muutakaan tuloa!Eiköhän olisi ollut päättäjien viisaampaa suunnata nekin miljoonat reumasairaalaan...?Voi helvetti tätä menoa!!!Ensi vaaleissa pois kaikki sirkustaiteilijat & "viihteen"ammattilaiset ja eduskuntaan täysin uudet ihmiset hoitamaan asioita OIKEIN!Toisin oli vielä Suomessa asiat kun -75 olin miinalaivalla pansiossa ja Kekkonen presidentti....
Miinalaiva oikein
Ylimatruusi Glad
13290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Laitetaan kilpailemaan merirosvojen pikaveneiden kanssa! :D
Pohjanmaan huippunopeus 18,5 solmua ja rakennettu 1979.
Tanskalaiset lähettivät huipputeknisen lippulaivansa HDMS Absalonin joka on rakennettu 2007 ja huippunopeus on 28 solmua.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Absalon.jpg
Normaalin konttilaiva nopeus jollaisia Pohjanmaankin pitäisi suojella on siinä 23-27 solmun välillä.
jos niillä nyt kumiveneeseen osuu...?
Jos merirosvot iskevät vaikkapa kymmenen kilometrin päässä konttilaivaan ja Pohjanmaa lähetetään lähimpänä laivana apuun.
Kun pohjanmaa saapuu paikalle, on merirosvot ja noin 25-solmun vauhdilla etenevä kaapattu konttilaiva jo kaukana ja hitaampana laivana ei tule koskaan sitä saamaan edes kiinni.
Mutta Suomen poliitikoille on tärkeämpää päästä olemaan mukana isojen poikien leikeissä.
Todellisuudessa matkan tarkoituksena on liikuttaa tämä vanha rotisko mahdollisimman lähelle Intian laivaromuttamoja ennen kun se leviää käsiin.
Lisäksi laivan jäähdytysjärjestelmää ei ole rakennettu kestämään päiväntasaajan trooppisia lämpötiloja.
Pääkoneiden jäähdytyksessä tulee varmasti ongelmia kun sisään otettavan meriveden lämpötila lähentelee jo itsessäänkin 30 astetta.
Kyllä merirosvoille nyt tuli hätä. Kovimmat merirosvopäälliköt ovat jo luotettavien tietojen mukaan alkaneet hakea naapurimaasta turvapaikkoja, sen verran pelottavaa porukkaa meiltä sinne on menossa.
Hökkeleihin on alettu rakentamaan ikkunoihin vahvistuksia, pelko on kova.
Toinen juttu on sitten se, että pysyykö Pohjanmaa pinnalla sinne asti, epäilen.
Onkos paatin kapuna Astrid Thors?
Lähtölauluna voisi vetäistä Mikki Hiiri merihädässä.
Ei taida Suomen Joutsenestakaan avuksi olla.
UPPOS!
Taas merisodan on osaajat ja tietäjät paikalla. Tuskaillaan kun ei miinalaivan nopeus riitä takaa-ajoon eikä tulivoima pitkän kantaman tulitaisteluun. Miinalaivan!!! Haloo hei! Syttyykö mikään lamppu? Vihje: Pohjanmaa on miinalaiva.
Mutta MIKSI ikivanha MIINALAIVA sinne pitää laittaa???!!!
Kas kun ei tykkivene KARJALAA...
Pohjanmaa nyt vaan on Suomen laivaston paras purkki vaikka onkin vanha romu. Pohjanmaa on sitäpaitsi erittäin merikelpoinen jos vaan on kunnossa. Ja kait se on, kun se tuonnekin lähetetään. Karjala sen sijaan ei taida seilata ihan äkkiä metriäkään edes Aurajoessa.
Karjala ja Turunmaa olisikin varmasti ollut kova pari merirosvovesillä. Nopeutta maksimissaan reippaat 30 solmua ja hyvät tutka- ja tulenjohtojärjestelmät.
Pohjanmaan nopeus sinänsä riittää koska se on siellä tukilaivana, varsinaiset reissut tehdään niillä nopeilla kumiveneillä. Ongelmaksi kuitenkin muodostuu se, kun nämä somalivakoojat täältä Suomesta ilmoittavat kotimaahansa, että suomalaisilta kukkahattutädeiltä on kuitenkin tullut ohjeet ettei yhtään merirosvoa saa loukata tai heidän mieltä pahoittaa. Ei tartte merirosvojen huutaa kuin ulkoa opeteltu lause " sinä olla rasisti " niin suomalaiset lähtee.
että nyt teidät vapautetaan rasisimin kärdimykistä .... PUM! Pohjanmaan suorittama kertakäännytys rittää varmasti.