miten piirtopöytä asennetaan?

Mimi-oe

Terve!

Olen epätoivoisesti yrittänyt metsästää netistä tietoa siitä, kuinka piirtopöytä asennetaan koneelle. Asennetaanko ne kaikki jonkin asennus-CDn avulla? Tietokoneessani ei ole levyasemaa, mutta tahtoisin piirtopöydän. Jääkö piirtopöytä siis haaveeksi jos omistaa miniläppärin?

Olkaa kiltti ja vastatkaa joku joka asiasta tietää! Kertokaa vaikka onko oma piirtopöytänne asennettu cdn avulla. Olen lähetellyt eri tuotetukiin kysymystä, mutta mistään ei vastata vaikka on kulunut kohta jo kaksi viikkoa.

6

3252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajurien pitäisi löytyä valmistajan sivuilta eli CD:tä ei tarvita. Etkö ole löytänyt?
      En muutenkaan asenna koskaan mitään CD:n ajureilla, kun netissä on kumminkin uudemmat. Tai esim. tulostimien tapauksessa suoraan käyttiksessä.

      • Mimi-oe

        Tiesin toki tuon ajuri-jutun, mutta joskus olen yrittänyt niitä etsiä kun yritin tulostinta asentaa ilman CD:tä. Ei löytynyt mitään. Erityisen huono olen surffaamaan ulkomaisilla sivuilla. Pelkään, että menen ostamaan piirtopöydän, ja sitten ei ajureita löydykään mistään :/

        Kiitos kun vastasit :))


      • Mimi-oe kirjoitti:

        Tiesin toki tuon ajuri-jutun, mutta joskus olen yrittänyt niitä etsiä kun yritin tulostinta asentaa ilman CD:tä. Ei löytynyt mitään. Erityisen huono olen surffaamaan ulkomaisilla sivuilla. Pelkään, että menen ostamaan piirtopöydän, ja sitten ei ajureita löydykään mistään :/

        Kiitos kun vastasit :))

        mitä piirtopöytää/pöytiä olet ostamassa ja mihin käyttöjärjestelmään, niin äkkiäkös ne ajurit katsoo.


      • Mimi-oe

      • Mimi-oe kirjoitti:

        No ajattelin tuota Wacom Bamboo Pen - piirtopöytää. Käyttis Windows XP

        ;') Kiitos jos viitsit auttaa, hyvä mies.

        tässä vielä linkki tuotteeseen...
        http://www.pixmania.com/fi/fi/3729775/art/wacom/piirtopoyta-bamboo-pen.html

        näitä, Wacomilta löytyy hyvin:

        http://www.wacom.eu/index2.asp?pid=29&lang=en

        Lähtisin kokeilemaan tuolla ylimmällä, joka on uusin.


    • kuvankäsittelijä 573

      Jos sinulla ei ole cd asemaa, niin mene muistitikun ja ajuricd:n kanssa kaverisi luo. Kopio ajuri tikulle, tulet kotiin ja tikku koneesen ja asennat siitä.
      Yksinkertaista!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1674
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      103
      995
    Aihe