hei!
odotan ensimmäistä lastani rv 11 1, aikaisempia keskenmenoja tai keskeytyksiä ei ole ollut. Aamulla alkoi verenvuoto ja nyt pelkään pahinta. Osaako kukaan sanoa voiko tämä johtua jostain muusta kun keskenmenosta? Entä pitäisikö heti ottaa yhteyttä lääkäriin?
keskenmeno??
3
688
Vastaukset
- hessi
Soita neuvolaan ja mene tarkistamaan tilanne. Yleensä raskauden ihan alussa voi olla ihan pientä veristä vuotoa. Voimia sinne. Itselläni kaksi keskenmenoa takana. Minulla noi veriset vuodot on aina päättynyt keskenmenoon. Minulla on 1,5 vuotias lapsi ja silloin raskaudessa ei mitään vuotoja.
- rv14+3
Vuoto ei aina viittaa keskenmenoon. Mulla itellä kylläkin kolme keskenmenoo jo takana ja jokainen alkoi vuodolla. Mutta nyt olen taas raskaana, odotan esikoista ja melkeimpä viikon välein tullut ruskeaa/veristä vuotoa mutta silti raskaus jatkuu. Nyt viikkoja jo 14. Eli yleensä jos tulee kirkasta verta ja sen seassa palasia/hyytymiä niin voi olla alkavaa keskenmenoo mut ruskeavuoto voi olla ihan normaalia. Ja jos on ollut lähipäivinä yhdynnöissä niin se saattaa ärsyttää kohdun limakalvoja joten voi tulla vuotoa.
Onko vuoto runsasta? Veristä? Onko ollut mahakipuja? Mut minun mielipide on kans et ota yhteyttä neuvolaan mahd. pian. Tsemppiä! Toivotaan ettei mitään vakavaa!! - muumi:_
Neuvolassa sanotaan usein että se on normaalia..kannattaa olla kovana neuvolassa ja tutkituttaa. Itse uskoin liikaa ammattilaisia ja verenvuodon mukana tuli lapsivesi 20 viikolla. Eivät tutkineet sen tarkemmin vaan kaiken piti olla kunnossa koko ajan. Ota yhteyttä vaikka yksityiseen lääkäriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1475514Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1383611"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263339Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363223Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432714Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.512304- 242240
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292186prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111924Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk931826