suomalaista henkilökuntaa?

mampap-

Heippa! tilasin juuri blue1 kautta lennot las palmasiin. Olisi kaksi välilaskua ja kaikki lennot lennettäisiin scandinaavian airlinssilla. Onko kyseisissä lennoissa suomalaista henkilökuntaa yleensä? eli saako palvelua suomen kielellä. Olemme vanhempi pariskunta ja mieluiten asioisimme suomenkielellä.
Kiitos etukäteen.

5

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+3

      Ekalla osuudella kone voi olla Blue1:n, jolloin henkilökunta on suomalaista. Mutta jos lento on SAS-lento, niin suomea ei osata. Ja lopuilla osuuksilla pärjää ruotsilla/espanjalla (riippuen onko SAS vai Spanair) ja englannilla. Toki tuurilla voi joukkoon osua joku suomalaisperäinen, esim. Spanairillakin on suomea osaavaa henkilökuntaa, mutta heitä lennätetään yleensä lomalennoilla.

      • 8+88

        Arvoisa nimimerkki 3 3, aloittaja sanoi, että lennolla on kaksi välilaskua. Ei lentoyhtiö eikä yleensä henkilökuntakaan vaihdu välilaskun yhteydessä, vaan ainoastaan koneenvaihdon yhteydessä.
        Kyseessä onkin mitä ilmeisimmin lomalento, joka poimii matkustajia useammalta kentältä, sillä kahden välilaskun reittilentoja on nykyään todella vähän. Ja koska lento lähtee Suomesta, niin uskoisin, että ainakin yksi matkustamohenkilökunnasta on suomenkielinen.


      • ei välilasku
        8+88 kirjoitti:

        Arvoisa nimimerkki 3 3, aloittaja sanoi, että lennolla on kaksi välilaskua. Ei lentoyhtiö eikä yleensä henkilökuntakaan vaihdu välilaskun yhteydessä, vaan ainoastaan koneenvaihdon yhteydessä.
        Kyseessä onkin mitä ilmeisimmin lomalento, joka poimii matkustajia useammalta kentältä, sillä kahden välilaskun reittilentoja on nykyään todella vähän. Ja koska lento lähtee Suomesta, niin uskoisin, että ainakin yksi matkustamohenkilökunnasta on suomenkielinen.

        Kokeilin ihan piruuttani varata Blue1 kautta Hgistä Las Palmasiin, kahdella "välilaskulla" vaihtuu lentoyhtiö välillä Spanairiksi ja konetyyppi kaikilla kolmella osuudella eri, eli kyse on koneen vaihdosta, ei välilaskusta.

        Jos kaksi ummikkoa lähtee ulkomaille ja joutuu kahteen kertaan vaihtamaan konetta miten he meinaavat selvitä, vaikka koneessa olisikin suomalainen henkilökunta. Ei ne lentoemännät taluta heitä seuraavalle lähtöportille????


    • Hyvää matkaa!

      kannattaisi ottaa ihan tavallinen lomalento vaikka Aurinkomatkoilta. Silloin ainakin olisi suomalaista henk.kuntaa alusta loppuun saakka.

      • hjnyyjn

        Ja lomailukin kannattaa hoitaa Kuopion torilla, ettei vaan joudu tekemisiin vieraskielisten kanssa. No.. tosin Las Palmasissakin taitaa pärjätä kokonaan suomen kielellä. :D Kuopiosta en ole niin varma..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5327
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3282
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3196
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      128
      1607
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1590
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1576
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      141
      1276
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe