jälkeen puskaa ei voi enää pitää luotettava THL:n johtajana.
Sairastutti puolen kansaa erilaisiin tauteihin dieetillään.
Sairastutti puolen kansaa erilaisiin tauteihin dieetillään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
MENE HOITOON!
Kuulin jo muutaman ylipainoisen ihmisen kiljahtelevan riemusta. He olivat tulkinneet MOT:n juttua siten, että voivat rauhassa mättää rasvaa ja antaa painon nousta.
Kerro ihmeessä miten sinä tulkitsit asian, tulee sitten selväksi meille lihavillekin ilmeisesti hoikan ymmärryksen kautta, mutta älä kilju, kun en minäkään.
ja myös sairaaloiden ja labran odotustiloissa panin merkille:
Kovin on tukevaa se joukko siellä valtaväestöön verrattuna.
MOTn ansiosta jonot siellä kasvaa..
Kävin tänään pankissa, kirjastossa ja kahdessa kaupassa. Sielläkin oli lihavia ja laihoja, pitkiä ja lyhyitä, tummia ja vaaleita ihmisiä. Ihan kuin Suomessa ylensä.
Minä olen hoikka ja joudun usein käymään labrassa, epäilen, että johtunee lapsuudesta asti syödystä margariinista, nimittäin väliin kokeilin voita ja kolesteroliarvot tippuivat (geeniperimä).
Olen joutunut käymään labseni kanssa, normaalipainoinen, labroissa ja poliklinikoilla,silmään pistävää on ulkolaisten suuri osuus, mutta lihavia en ole juurikaan nähnyt, en ainakaan isommin. Myös kun yli 60v tuttuja ajattelen, lihavat eivät ole sen sairaampia. Mutta alkoholistit on. Ja usein alkoholistit on yleensä normaalipainoisia. Työpaikalla, lihavat eivät ole sen enempää poissa, jopa päinvastoin. Laihat pitävät itsestään selvänä että työaikana voi lähteä juoksulenkille ja suihkuun, ei sitten tunnu mitenkään tulevan mieleen että kellokortti pitäisi leimata ulos. Kun sitten henkilöä hakee kun leimauksen mukaan on sisällä ja ei vastaa puhelimeen. Lihavien syyllistäminen on mennyt naurettavuuksiin. En puolustele lihavuutta mutta useimmille se ei ole pelkkä valinta. Saa syödä normien rajassa mutta paino vain kasvaa. Se että jos sinusta tuntuu että lihavat on huonotuulisia johtuu varmaan itsestäsi, niin metsä vastaa kuin sinne huutaa. Jos olet aina neuvomassa ja morkkaamassa, ei kukaan jaksa sinua kuunnella. Ja uskon että negatiivista palautetta täällä kirjoittavista on 95%:sti naisia. Miksiköhän. Miksi naiset tappelee työpaikoilla? Miksi naiset eivät ole lojaaleita toisiaan kohtaan? Heikko itsetunto, siinä vastaus.
Puhut asiaa ja asiallisesti, mutta tuosta olen osin eri mieltä ketkä tänne kirjoittaa. Suurin osa ihan puhtaasti herjaamisviesteistä on kyllä nuorten miesten, joap kloppien kirjoittamia, mutta naisiakin valitettavasti osa on, joiden omanarvon tunto nousee toisia mollaamalla.
Eli jos on normaalipainoinen on alkoholisti ? Tunnen uskovaisia ihmisiä, jotka eivät käytä alkoholia ja ovat normaalipainoisia, itsekin olen vaikken ole uskovainen enkä alkoholisti, kun en käytä alkoholia. Töissä kuljen kellokortilla ja lenkillä käyn illalla en työajalla. Ja miten syyllistin sinua ?
Kuka muka noudattaa mitään ravintosuosituksia, ellei satu olemaan jollakin Atkinsin tms. gurun dieetillä? Kukaan ihminen ei ole sellainen puolijumala, että hän voisi määrätä ihmisten syömisiä. Kauppojen hyllyillä on niin laajat valikoimat, että itse kukin voi syödä mitä lystää.
(Jos olisin puolijumala, saattaisin kieltää MacDonaldsit.)
Kieltäisit Mac Donaldsit ? Ei ole mitään syytä kieltää, sinnehän ei ole kenenkään pakko mennä, itse käyn n. kerran kuussa tosin hesellä en mäkkärillä, mutta kiva käydä syömässä väliin "ulkona", ns. parempiin paikkoihin ei ole varaa.
Toi tutkimushan meni aikoinaan pieleen ja tulokset on keksittyjä. Hyvä et alkaa sekin kupla vihdoin puhjeta.