Tullin elokuun tuontitilastosta löytyy 4,7-litrainen Bora. Ne taitavat nykyään olla kohtuullisen arvokkaita, vaikka kannettava vero ei olekaan paha. Hieno auto luotettavalla V8:lla, jota ei tarvitse Ferrarien tavoin nostaa ulos autosta parin vuoden välein, kun ketjutoimiset nokka-akselit. Samalla tekniikalla varustettu edullisempi vaihtoehto on Quattroporte, mutta kyllä tässä tapauksessa ulkonäöstä kannattaa maksaa, ja arvokin kohoaa nopeammin. Hyvä pitkän tähtäyksen investointi!
Bora
7
1081
Vastaukset
- Tridente
Ainakin Classic Cars'ssa pari ollut myytävänä varsin kovaan hintaan, varmasti ainakin huutokaupoista löytää halvempiakin. Näitä on varmaan 3-4 kappaletta Suomessa. Tuollaisen pystyy myymään helposti takaisin ulkomaille, jos joskus haluaa luopua, eikä Suomesta löydy ostajaa.
- Alfieri
Englantilaisessa huutokaupassa (DVLA?) myytiin äsken hyväkuntoinen Maserati Mexico 20.000 punnalla, noin 23.000 euroa eli ei ne kaikki V8:t ainakaan vielä niin huisin kalliita ole. Huutokauppojen tulokset kuvaavat aika hyvin todellista hintatasoa, liikkeiden hinnoissa on aina ilmaa enemmän tai vähemmän. Suomessa kun jotain tulee myyntiin, mukana on aina "Suomi-lisä", vaikka auto ei ns. suomi-auto olisikaan.
- kvatro portale
Eikö bora kuulu kansanautopalstalle
- Alfieri
Kuuluuhan se sinnekin, VW olisi aikanaan voinut käyttää vähän enemmän mielikuvitusta, kun Maseratilla jo oli Bora-niminen auto. Jännityksellä sopiikin odottaa, milloin VW:lta saadaan Enzo- tai Testarossa-malli. Boraa parempi nimi olisi ollut esimerkiksi KdF eli Kraft durch Freude, jolla olisi kunnioitettu VW:n perustajaa ja suurta autojen ystävää Adolf Hitleriä.
- Tridente
Kauan sitten, kun käytettyjen autojen tuonti oli kovasti vaikeaa ja rajoitettua punikkien hallitsemassa jälki-Kekkos-Slovakiassa, Suomeen tuli jostakin ensimmäinen De Tomaso Pantera. Tullin suosiollisella avustuksella, mitä jotkut peräti lahjonnaksi epäilivät, auto tullattiin muistaakseni Fiatina (X1/9 tms), jolloin kannettu vero jäi murto-osaan. Tuli vain mieleen, onnistuisiko vielä Maserati Boran tullaus/ reksiteröinti VW Borana? Bora kuin Bora! Tullivirkamiesten moraali ja lahjomattomuus ovat kai nekin kohentuneet vuosien varrella.
- Alfieri
Tridente kirjoitti:
Kauan sitten, kun käytettyjen autojen tuonti oli kovasti vaikeaa ja rajoitettua punikkien hallitsemassa jälki-Kekkos-Slovakiassa, Suomeen tuli jostakin ensimmäinen De Tomaso Pantera. Tullin suosiollisella avustuksella, mitä jotkut peräti lahjonnaksi epäilivät, auto tullattiin muistaakseni Fiatina (X1/9 tms), jolloin kannettu vero jäi murto-osaan. Tuli vain mieleen, onnistuisiko vielä Maserati Boran tullaus/ reksiteröinti VW Borana? Bora kuin Bora! Tullivirkamiesten moraali ja lahjomattomuus ovat kai nekin kohentuneet vuosien varrella.
Tuo De Tomasokin taisi aikanaan päätyä Tullihuutokauppaan, josta joku onnellinen sai sen ostettua kohtuuhalvalla. Silloin huutojen päälle tuli ainoastaan liikevaihtovero eli nykyinen alvi. Kiinnostuneita ei kai ollut ruuhkaksi asti, useimmat kun eivät tienneet mikä se on.
- Tridente
Bellassa näytti olleen yksi punainen Bora. Kun jonain aiempana vuonna oli vaalean sininen, niitä on nyt ainakin kaksi Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1424253
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e222395Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk971979Trump syyttää sodasta Ukrainaa.
Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/3911605- 371475
Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta
Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263301456Pride saapuu Iisalmeen
Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k1771432- 2501285
- 2761153
- 771152