Halloween on alkujaan muinaisten kelttien, eli iso-britannian alueella asuneen kansan, viettämä talven alkamisen juhla. Britannian saarilta juhla matkasi siirtolaisten mukana amerikkaan, missä se on kehittynyt nykyiseen "kaupalliseen" muotoonsa. Tuota juhlaa vietetään tietenkin pyhäinpäivän aattona.
Suomalaiseen eikä pohjoismaiseen perinteeseen kuulu ollenkaan halloweenin vietto pyhäinpäivän aattona.
Suomessa pyhäismiestenpäivänä muistetaan vainajia viemällä niiden haudalle kynttilä.
Näin tuossa lähikaupassa kosolti halloweenkrääsää ja sekös kummastutti.
Eipäs anneta Suomen amerikkalaistua.
Halloween ei ole suomalainen juhla!
9
638
Vastaukset 9
- eikä pääsiäinen
Ei ole joulu eikä pääsiäinenkään suomalaisia juhlia, ei laskiainen eikä loppiainen. Tapoja juhlia tulee ja menee, niin se vaan maailma pyörii. Turha valittaa.
- halloween +
Mutta hauskaa on pitää ystävien kanssa halloween juhlia. Ja kaikki pukeutuvat joksikin, eihän sitä tarvitse juhlia jos haluaa angstata yksin kotona kuin muilla on hauskaa.
- Halloween Suomeen!
Jos toisilla on hauskaa pitää sitä kavereiden kanssa niin älä valita! Yhdyn tuohon että ei ole muutkaan alunperin suomalaisia. Mitäs kummaa siinä on jos kaupassa on halloweenia? Tietysti ankeita kotona nyhjöttäjiä se kummastuttaa mutta ei niitä jotka pitävät sitä hauskana juhlana!!
- Iww
Ja mitäköhän tämä haittaa?
Suomalaiset ovat jo muutenkin rasistisia. Ei, tänne EI SAA tulla minkäännäköisiä ulkomaalaisia, koska Suomi on suomalaisia varten! Suomen majavat ovat rauhoitettuja, koska ne on sentään SUOMEN majavia, mutta KANADASTA tuotuja miltei IDENTTISIÄ majavia saa ammuskella miten haluaa ja missä haluaa. Näistä syistä johtuen Suomeen ei voi tulla MINKÄÄNNÄKÖISIÄ ulkomaalaisia juhlia! Halloween on sitä paitsi kansainvälinen juhla. Kieltäkäämme siis joulu! Kieltoon joutuvat myöskin pääsiäinen, uusivuosi, vappu, juhannus, loppiainen ja tapaninpäivä. Jäljelle sinulle jäi nämä "suomalaiset" juhlat, joita voit juhlia aivan yksin. - hmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
oletko varma että sinäkään olet 100% suomalainen?
- Faktat faktoina
Muinaisten kelttien talven alkamisen ja sadonkorjaamisen juhla on samhain. Sen nimi ei ole halloween, vaikka kelttien uskomuksien mukaan vuoden vaihtuessa kuolleet liikuskelivatkin maan päällä.
Halloween suomennetaan pyhäinmiestenpäivän aatoksi. Kristillisen kalenterin omaksumisen jälkeen pyhäinpäivä on ollut suomalainen juhlapyhä. Jokaisella juhlalla on aatto eli odotus- ja valmistelupäivä: jouluaatto, uudenvuoden aatto, loppiaisaatto, vappuaatto... Näin ollen pyhäinpäivänaattokin kuuluu suomalaiseen kalenteriin. Kirkollisia pyhiä yksikään aatto ei kuitenkaan ole, ei edes jouluaatto!
Kaupallistuminen on asia erikseen. Suomessa tuskin enää on yhtään juhlaa, jossa ei näkyisi kaupallistuminen, materialistuminen ja maallistuminen: juhlissa mässäillään sekä ruualla että lahjoilla. Alkoholin yhdistäminen juhlintaan on taas kuulunut suomalaisiin perinteisiin ammoisista ajoista lähtien.
Kuolleiden kunnioittamisen lisäksi Suomessa on vietetty sadonkorjuu- ja vuodenvaihtumisjuhlaa eli kekriä perinteisesti Mikon päivän tienoilla eli noin kuukautta pyhäinpäivää ennen. Mikonpäivän/kekrin/köyrin perinteet ja tavat on sittemmin siirretty/yhdistetty muihin juhlallisuuksiin. - annariina212
Kaikki saavat viettää niitä juhlia mitä haluavat, kyllähän joulukin on tullut ulkomailta, eikä kukaan kysy "Miks meillä vietetään joulua, kun se ei oo alunperin Suomalainen juhla?". Epäilijät, repikää siitä! :D
- hlool
Olin vastaamassa että onko joulu,vappu, pääsiäinen jne, alunperin suomalaisia, mutta huomasin jo asian olleen mainittuja.
Ja ei läheskään kaikki juhli halloweenia koska "se on halloween" vaan koska sillon on "kauhujuhlat".Toisinsanoen, jos halloweeni ei olisi, niin tilalla olisi jotain muuta vastaavaa - Anonym_
Eikös Halloween, kuten muutkin juhlapyhät ole hyvä tapa tutustua toisiin kulttuureihin. Ja monissakaan suomalaisissa talouksissa, joissa juhlaa vietetään asujen ja "krääsän" keskellä, ei kuitenkaan sitä ihan pyhäinpäivämnä vietetä vaan, ennemmin. Pyhäinpäivänä mennään sitten hautuumaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2821126Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "260941Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49910- 102853
- 99799
- 73798
- 107669
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11458