Onko kellään kokemuksia niin puhutusta kemiallisesta ruosteenpysäyttäjästä, eli aineesta joka laitetaan irtoruosteesta puhdistetulle pinnalle... merkkejä ja mistäsaa?? oon kyselly parista varaosa/tarvikeliikkeestä ei löytyny!!
ruosteet
3
612
Vastaukset
- 56
Laitoin viime kesänä ruostuneen alueen päälle, aine toimii samalla pohjamaalina. Tänä kesänä pakkeli oli halkeillut joten uusin sen mutta ruoste ei ollu levinnyt eli näyttää toimivan tuo noverox. Saa lähes kaikista varaosaliikkeistä.
- pp
sain 1l ainetta mekkiä en muista nyt ja piti olla helkutin hyvää ja laitoin vielä ohjeen mukaan jopa 3kertaa. Ruoste ei nyt näissä omissa testeissäni edennyt ehkä niin nopeasti kuin ennen, mutta kukkiminen tuntui tapahtuvan sitäkin nopeammin. Paras vaihto ehto tuntuu olevan normaali käytäntö ilman näitä turhia kalliita aineita, itse sain aikoinaan parhaan tuloksen kun käytin hagmannin ruosteenestopohjamaalia pensselillä, mutta kallista senkin on ja kuivuminen vie aikaa. Seuraavaksi olen ajatellut kokeilla sinkki sprayta tai ruosteenesto sprayta. Paras tulos tulee kuitenkin kun poistaa ruostekohdan kokonaan.
- HYYNDAI
Ehk paras homma ois poistaa se ruosteen alku...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1015460
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai824768Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394732Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672149- 1031897
- 1011682
- 2571538
- 3691282
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591101- 2001040