Antakaahan ammattilaiset tai osaajat hyviä neuvoja siihen, miten kääntää yksin raskas potilas esim. kyljelleen?
Ei pysty yhtään avustamaan liikkeissä ja on veltto. Suhteellisen painava ja isokokoinen. Hyviä vinkkejä asentoihin ja ergonomiaan niin, ettei oma selkä tai kädet menis rikki.
Potilaan kääntäminen
4
1969
Vastaukset
- 23
En tiedä miten muut tekevät, mutta itse olen todennut näin parhaaksi:
- Sängyn korkeus oikelle tasolle, suorana ("nyrkkisääntö", ts käsi nyrkissä suorana on oikea korkeus).
- Poikkilakana/ liukulanana on asukkaan alla, joten tartun poikkariin tiukasti, läheltä kylkeä ja pyöräytän lakanan avulla. Tueksi selän taakse panen tyynyt.
- Jos tarvitset nostaa ylemmäs esim. ruokailuhetkeä varten, niin sama systeemi pääpuolelta, eli poikkarin nykäisy mahd. läheltä kehoa. Auttoiko nämä neuvot? - sair.hoitajatar
Minä en l'htisi yksin kääntämään raskasta potilasta. En halua ottaa riskiä, että loukkaisin itseäni. Miksi suostut moiseen, että yksin pitäisi kääntää? Etkö saa tarvittaessa kääntöapua?
- Olet taidoton
Käy ensiavun ykköskurssi, niin voit tehdä sen yksin.
- ap
Se vain pitää hoitaa yksin! Nyt olen oppinut tämmöisen tavan: seison vastakkaisella puolella, mihin suuntaan käännän. Laitan sitten sen puoleisen potilaan jalan koukkuun, millä puolella itse seison. Sitten vain työnnetään/käännetään, niin että toinen käteni on potilaan lantiolla ja toinen hartioiden kohdalla. Osaakohan kukaan sanoa, onko tämä miten mukavaa tai epämukavaa potilaalle? Oisko kenelläkään vielä vinkkejä kakkavaipan vaihtoon? Eli miten olis kaikkein kätevintä siivota sotkut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4493115Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1432292- 1352142
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel291624Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71495Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2101359Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1651320- 81106
- 571086
- 71817