Nyt on pakko saada purkaa. Hittolainen nyt huomaa hyvin, kun on pieni vauva miten paljon se kerrostalonaapureiden röökaaminen oikeastaan haittaakaan. Ei muuten näin paljon kismittäiskään, mutta kun oli helteet niin ei voinu (tarkemmin sanottuna viitsinyt) pitää parvekkeen ovea auki kun oma olkkari alko alta aikayksikön haista ku tuhkakuppi. No nyt kun vauva synty, niin eipä tuo parvekkeella nukuttaminen onnistu ku alakerrasta tupruaa ja yläkerrasta tupruaa. Mikä lie nonstop korsteeni alhaallakin asuu... Eipä tälle mitään mahda. Mutta sen vaan sanon, että jos tulee lakiuudistus joka kieltää parveketupakoinnin niin kannatan sitä oitis!
Vali vali valitus!
exröökaaja
7375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minua inhottaa myös, kun juuri tupakoinnin takia ei voi lasta parvekkeella nukuttaa. Kun on vielä vanhempi lapsi, joka nukkuu päikkärit sisällä niin ei voi lenkillekään lähteä... Ärsyttää, saakelin tupakoitsijat!!!!
Höh, no etkö voi käydä juttelemassa naapuriesi kanssa asiasta? Enemmän siitä varmaan olisi hyötyä kuin täällä valittamisesta! Itse entisenä tupakoitsijana olisin varmasti ymmärtänyt yskän ja yrittänyt esimerkiksi vähentää parveketupakointiani naapurin vauvan päiväuniaikana. Kyse on kai kuitenkin pääosin muutamasta tunnista päivällä? Miten sulla ylipäätään on naapurit keskellä päivää kotona blaadaamassa?
Niinhän sitä luulis, mutta ainakin alhaalla asuu joku nuori pariskunta (no ei tässä itekkään ikäloppuja olla, ku 23v.) joita ei paljon naapurien asiat kiinnosta. Enkä tiiä mikseivät töissä käy. Aina kuitenkin tuntuu tupakka haisevan :(
Niin, eli oletko siis jo käynyt puhumassa asiasta heille? Jäi vähän epäselväksi tämä jälkimmäinenkin viesti.
Entä mitä tällä tarkoitit: "... joita ei paljon naapurien asiat kiinnosta." Tunnetko heidät kuitenkin? Vai mistä näin päättelet?
semmonen tupakkakoppi pihalla kaikille niille, jotka haluavat poltella. Olisi kaikille sopuisampaa, sais tupakoijat sauhutella ja muut elää ilman hajuhaittoja.
No ei se röökin haju sen vauvan terveyttä vie. Passiivisen tupakoinnin vaarallisuus ulkosalla on oikeesti iha skeidaa. Ennen kaikki poltti sisällä ja vauva sylissä ja silti näistä kasvoi ihan terveitä aikuisia. Valistus on oikeasti mennyt jo ihan överiksi. Toki tupakka on haitallista terveydelle, mutta jos passiivinen tupakointi olisi niin haitallista kuin väitetään, miten tupakoitsijat pysyisivät itse enää hengissä ollenkaan. Suurin osa tupakoitsijoista ei sairastu edes tupakkasairauksiin. Ei muuten ole olemassa mitään tutkimusta satunnaisen passiivisen tupakoinnin vaarallisuudesta. Jos on, niin kertokaa ihmeessä, toistaiseksi ei ole tullut vastaan.
Itse olen pienen vauvan äiti ja entinen tupakoitsija, joten kyllä näitä juttuja olen välillä miettinytkin. Vauvaa kannattaa oikeasti suojella oikeilta vaaroilta, ei siltä että naapurin setä vetää röökiä...
raisaz, en varsinaisesti tässä röökiasiassa ole puhunut, mutta meteliasioissa kyllä. Siksi myönnettäköön suoraan etten ole edes jaksanut ottaa esille tupakka-asiaa. Etenkin, kun tiedän että olen altavastaajana. Mikään lakipykälä ei kiellä parveketupakointia.
"mie tiiän", En mä nyt kyllä usko, että oikeen tiiät. Röökin haju syntyy röökin savusta ja röökin savu sisältää haitallisia aineita vaikka millä mitalla. Ja en tiedä mitä vaaraa saattaisi olla satunnaisesta pasiivitupakoinnista, mutta jos veisin vauvani joka päivä parvekkeelle nukkumaan 5h päikkärit jossa ala- ja yläkerrasta kantautuu voimakas tupakan haju niin kyse olisi kyllä jo säännöllistä altistumista. Ja jos siinä lemussa oleilu tekee mulla pahaa niin mä en usko että kovin mukavat olot vauvallakaan olisi. Että kyllä tämä naapurinsedän tupakointi on mielestäni aivan varteenotettava asia vauvani terveyttä ajatellessa.
Itekin olen entinen röökaaja, nyt pienen vauvan äiti. Sillon jo omina röökausaikoinani pyrin välttämään muiden lähellä tupakointia.