Routastyroksi seinän eristeenä?

Mitä tuumitte, toimiiko? Ulkorakennuksessa. Ei kosteuseristyksiä eikä höyrysulkuja.
2534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

luulisi sen toimivan nimenomaan ilman muuta eristystä. mutta sen sisäpuolelle ei saa laittaa esim villaa, ulkopuolelle taas voi.

Äänestä
  • Olen aikeissa eristää puurunkoisen varaston joko styroxilla tai XPS levyillä. Runkotolppien väliin vain levy urrella kiinni ja ilmaväli ulkoverhouksen ja eristeen väliin jota tuulettaisin lautoihin tehtyjen reikien kautta. Siis kevyehkö eristys tilapäistä lämmitystarvetta ajatellen. XPS levyllä sais samalla tuulensuojan, eristeen ja höyrynsulun joten tuo ois aika kätevä tapa.

    Kyselinpä muuan päivä tätä asiaa tutulta rakennusinssiltä. Hän väitti että ongelmaksi tulee styroxilla tai xps levyllä eristämisessä sen joustamattomuus. Varaston eläessä liimaus urrella ei tule kuulemma pitämään ikuisesti ja sauma ratkeaa jolloin kylmä tunkee rakosista sisälle.

    En ole kuitenkaan ihan takuuvarma tästä "ratkeamisesta"? Tuntuu että melko paljon pitää mökkiä nitkuttaa ennenkuin rako syntyy. Esim. oon joskus talosta repiny ikkunoita irti mitkä oli urrella liimattu kiinni ja pirun tiukassa ne oli eikä rakoja näkyny missään.

    Oisko täällä jollakin omakohtaisia kokemuksia että repeileekö nuo levyjen uretoinnit ajan kanssa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


h kirjoitti:

Mitä tuumitte, toimiiko? Ulkorakennuksessa. Ei kosteuseristyksiä eikä höyrysulkuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu