pef-mittaus

astmaako?

Osaako kukaan neuvoa hieman? Minun pitäisi huomisaamusta alkaen aloittaa pef- mittaus, sain mittarin tänään. Ohjeet käyttöön sain jo perjantaina, ja lapun arvojen kirjaamiseen myös. Kokeilin tässä mittariin puhaltamista noin harjoituksen vuoksi, mutta en juuri saa edes viisaria värähtämään. Eikä tuon laitteen viisari edes jää arvon kohdalle, vaan palautuu saman tien takaisin. Luin ohjeet puhaltamiseen, ja ainakin mielestäni toimin juuri niiden mukaan.
Kai 20-vuotiaan nyt pitäisi pystyä puhaltamaan edes 300-400? Voiko tuossa laitteessa olla jotain vikaa, kun viisari palautuu saman tien takaisin, vai onko vika puhalluksessani? Ehkä en puhalla oikein, ja siksi viisari ei liikahda tarpeeksi ilmaistakseen arvon?

Mittari on siis tuollainen spira, punainen laite.

2

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RM

      Puhallustapasi on varmaan väärä.Täytyy tehdä nopea puhallus.Ensin keuhkot täyteen ilmaa,huulet tiukasti peffin ympärille ,sen jälkeen puhallus.Viisari jääkin vain vähäksi aikaa lukemiin,siis palautuu nopeasti.Minulla on astmalääkitys.Olen 50v,lukemat ovat yli viidensadan!Se tarvitsee tosiaan harjoittelua,että oppii oikean tekniikan!

      • astmaako?

        Pitää varmaan harjoitella vielä. Muistan joskus lapsena puhallelleeni toisenlaiseen mittariin, sellaiseen pitkulaiseen, jossa viisaria saattoi käsin siirtää ja se sitten jäi paikkaan, johon sen siirsi. Siksi tämä mittari nyt on vähän omituisen oloinen, enkä sitä edes nähnyt 'livenä' käydessäni terveydenhoitajan luona.

        Mutta kiitoksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      156
      2909
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2600
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      64
      1733
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1256
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1184
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1134
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      338
      1027
    Aihe