Nyt nyppii

pihalla oon

Troijalainen iski koneeseen, ei lähde pois avastilla, myös netti meni hukkaan, onko muuta konstia kuin alustaa kone ja ostaa uusi xp.

2

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihalla oon

      Lisäksi vielä, ei voi palauttaa.

    • Joni.Gabriel

      onko läppäri vai pöytäkone & minkä tehoisesta laitteesta puhutaan?
      sulla ei ilmeisesti ole asennuslevyä xp:lle koska olet ostamassa vai?
      xp:tä ei enää perusliikeistä saa, hyvä jos vistan löydät edes. sitä en tosin suosittele kuitenkaan.
      windows 7 on ostettavissa helposti, mutta mitä sun ongelmaan tulee, niin tuo netin pätkäisy kuullostaa hämärältä. sulla voi olla pöpöjä, mutta oletko tarkistanut modeemin / mokkulan / purkin ?
      sekin voi olla mennyt rikki.
      jos mikään ei tunnu auttavan ja rautapuolella ei tunnu olevan vikaa, niin polttaisin / kopioisin musat, leffat ja kuvat ( olettaen että ne eivät ole saastuneita ) , ja asentaisin uudelleen. harmi ettet pääse nettiin ainakaan sillä koneella, mutta jollakin viestisikin kirjoitit.
      onko mahdollista ladata esim usb-tikulle f-securen, nortonin tai minkä tahansa muun kuin avastin turvaohjelmisto ja asentaa se saastuneelle koneelle?
      tee se koneelta jolta viestin laitoit vai onko kyse netin pätkimisestä?
      vedä verkkopiuha pois koneesta kun olet esim ladannut kokeiluversion esim nortonilta. (sekään ei ole paras
      mutta kunhan saat ajettua tarkistuksen jollakin muulla kuin avastilla).
      tarkista ainakin tiedostot jotka ovat tärkeitä ennenkuin kopioit talteen ennen levyn alustusta.
      toinen juttu onkin hankkia se käyttis, mutta poista avast nyt ainakin ensin ja pidä kone poissa verkosta.
      poista myös system recovery palautus käytöstä ( ilmeisesti poissa kun ei toimi? ).
      periaatteessa kaikki pöpöt on mahdollista poistaa koneelta ilman reinstallia kunhan kone vain boottaa.
      käytännössä asia voi olla hankala joidenkin sitkeiden pöpöjen kohdalla.
      voitko tarkentaa minkä ilmoituksen avast antaa ja sen voi sitten tarkistaa joku valveutunut mistä on kyse.
      parhaimmassa tapauksessa voit ladata joltakin muulta koneelta esim tikulle trojan removerin, regcuren, wise registry cleanerin, ccleanerin ja vaikka easycleanerin ja winoptimizerin ja ajaa kaikki uuden torjuntaohjelmiston kanssa ja katsella kuinka paljon sitä rojua lähtee. jos sulla on rekisteri ihan sekaisin, niin noiden kanssa on riski, että kone ei boottaa enää. ( tosin riski on pieni ).
      pääsetkö vikasietotilaan käynnistyksen yhteydessä? sitä kautta kannattaa poistaa ohjelmia ja systeeminpalautus. pöpöt diggailee majailla juuri siellä... muunmuassa.
      koeta nyt ensin noita, mutta älä ilman mitään tietoturvaohjelmaa samalla kun modeemi on päällä. saat vain lisäharmeja jotenka asenna noita työkaluja mikäli pystyt ja paikallista mikä pöpö on kyseessä. pidä kone verkossa boottien kanssa vain jos turvaohjelma on päällä.
      voi olla myös, että windows on vain ns sekaisin jolloin tietty se uusi asennus olisi aiheellista.
      jos sulla on vanhempi kone, niin asia on hankala käyttiksen kanssa mikäli uudemmat ei pyöri, mutta vielä jokusen vuoden vanhalla varmasti se w7 saattaisi olla hyvä ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2436
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      2004
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      175
      1873
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      122
      1691
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1605
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      123
      1508
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      178
      1209
    8. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1185
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1133
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      62
      1114
    Aihe