Mulla 2 vuotta sit todettu kilpirauhasen vajaatoiminta koko ajan arvot ollu päi puuta. nyt keväällä sain vahvemman lääkkeen kilpirauhasen vajatoimintaa.. Ongelmani on se että Paino tulee koko ajan vaa lisää Mitä pitäs tehdä olen yrittänyt pudottaa painoa sen muka mut se hyvin hankalaa... johtuukohan se mitenkää tästä kilpirauhasesta??? Mua ärsyttää kauheesti ja stressaa. tää... miten mie saisin painon tippumaa???.....
Paino Ongelma
5
569
Vastaukset
- .......
Ainakin lääkitys pitää eka saada kuntoon. Mitkä sulla on arvot olleet viime aikoina? Vähä- tai hyvähiilarista dieettiä kannattaa kokeilla.
- kans vajaalla
varmasti on niin,
katos kun aineenvaihdunta käy hitaalla vajikessa, ja syötkö saman verran kun ennen?
hidas aineenvaihdunta kuluttaa vähemmän , siksi sitä painoa voi alkaa kertyä .
- Sakkeli1
Mulla todettiin tämän vuoden helmikuussa vajaatoiminta ja annostusta on muutettu pari kertaa. Viimeksi lääkäri totesi, että arvot sen verran hyvät, että annostus on ok. Nyt olen tässä kuussa menossa taas kontrolliin. Toi paino-ongelma on mulle tullut kanssa ajankohtaiseksi. En ole koskaan ollut mikään langanlaiha, mutta nyt viimeisen vuoden aikana paino on noussu pikkuhiljaa n. 5-6kg. Näin se ei tunnu isolta, mutta itselle se on jo sen verran, että se vaivaa. Itse haluaisin kovasti konkreettista apua ja tietoa, mikä olisi ns. järkevä ruokavalio eli ns. kädestäpitäen opastusta mitä syödä ja mitä ei;) Liikuntaa harrastan säännöllisesti.
- arvot ...
Vaikka labra-arvosi olisivat paperilla ihan ok, se ei tarkoita sitä, että lääkitys olisi täysin kohdallaan. Oletko keskustellut lääkärisi kanssa tästä paino-ongelmastasi ja etenkin siitä, johtuuko se kilpparista vai jostain muusta.
Minun lääkärini oli hyvin hämmästynyt siitä, että minun "hurjilla" labra-arvoillani painoni ei noussut lainkaan. Hänen mukaansa olisin helposti voinut lihoa 15-25 kg, sillä oikean diagnoosin löytäminen kesti melkoisen kauan.
Itse pyrin syömään terveellisesti ja pureskelen ruokani hyvin. Sen lisäksi juon riittävän määrän vettä päivittäin. Liikun todella paljon ja pyrin nukkumaan hyvät yöunet. Näillä eväillä painoni on pysynyt raskausaikaa lukuun ottamatta lähes samana koko aikuisiän. Netistä löytyy paljon hyviä ravitsemusohjeita, joten toivottavasti löydät niistä itsellesi sopivan ruokavalion. - Anonyymi
Aloitan päivän pääaterian isolla, hyvin tehdyllä salaatilla. Jälkiruoan maustan Makonen-jauheella. Siis sokeriton. Nyt näyttää, että paino pysyisi suht hyvin. Minulla on taulukon mukaan lievä lihavuus. ei kannata pyrkiäkään painoon, joka ei pysy. Nuorena pudotin ja tuli aina takaisin.
Pullukka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741