Turveyrittäjää ja urakoitsijaa syytetään ympäristön turmelemisesta
julkaistu tänään klo 12:50, päivitetty tänään klo 13:21
Turveyrittäjä ja urakoitsija vastaavat syytetteisiin joko ympäristön turmelemisesta tai vesilain luparikkomuksesta Multialla. Jutun käsittely on alkanut Keski-Suomen käräjäoikeudessa tänään.
Syyttäjän mukaan turveyrittäjä ja urakoitsija ovat Multian Haukisuon turvetuotantoalueella tahallaan tai törkeästä tuottamuksesta päästäneet lupaehtojen vastaisesti suon alapuoliseen vesistöön haitallisia valumavesiä ennen kuin ne on johdettu pintavalutuskentän kautta Rajajokeen.
Tutkintapyynnön asiasta on tehnyt Keuruun kalastusalue. Syyttäjä vaatii vastaajille joko ehdollista vankeutta tai tuntuvaa sakkorangaistusta sekä yrityksille 10 000 euron yhteisösakkoa.
YLE Keski-Suomi
http://yle.fi/alueet/keski-suomi/tuoreimmat/
julkaistu tänään klo 12:50, päivitetty tänään klo 13:21
Turveyrittäjä ja urakoitsija vastaavat syytetteisiin joko ympäristön turmelemisesta tai vesilain luparikkomuksesta Multialla. Jutun käsittely on alkanut Keski-Suomen käräjäoikeudessa tänään.
Syyttäjän mukaan turveyrittäjä ja urakoitsija ovat Multian Haukisuon turvetuotantoalueella tahallaan tai törkeästä tuottamuksesta päästäneet lupaehtojen vastaisesti suon alapuoliseen vesistöön haitallisia valumavesiä ennen kuin ne on johdettu pintavalutuskentän kautta Rajajokeen.
Tutkintapyynnön asiasta on tehnyt Keuruun kalastusalue. Syyttäjä vaatii vastaajille joko ehdollista vankeutta tai tuntuvaa sakkorangaistusta sekä yrityksille 10 000 euron yhteisösakkoa.
YLE Keski-Suomi
http://yle.fi/alueet/keski-suomi/tuoreimmat/
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vihdoinkin, miksi ei jo aiemmin ole haastettu käräjille?
Ympäristörikoslaki antaa mahdollisuuden saattaa saastuttajat edesvastuuseen. Ihmisten pitäisi tarkkailla turvesoiden ympäristöä ja kannella rikkeistä viranomaisille. Laki on olemassa, sitä ei vain noudateta ja valvota joka paikassa.
Tässä fakta:
Jotta turvesuo saadaan mahdollisiman nopeasti
tuotantoon,tarkoittaa kuivatettua
vedet pitää laskea selkeyttämättä vesistöön.
Tarvitaan isot ojat jotta myös sateisina kesinä vesi juoksee.
AHNEUS=ainut tekijä
Jotta ahneudesta ei puhuttaisi,keksitään omavalvonta ????
ja ym.ympäristöpolitrukit ja valkopyykkärit paasaamaan PERUSKUORMITUKSESTA
Ihme juttu,mistä nää peruskuormat tulee vasta sitten kun
turvesuo tuli kylälle.
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=66106&lan=fi
Missä nyt lipsuu?
Voi,voi kun en HOKSANNUT käydä siellä ITSE valvomassa.
Keskusta puoluuen PIRKKO SELIN jättämässä VAPON: median mukaan nainen tominnu v 1982 VAPON ympäristöjohtajana. onkos tämä täti moonika sit yksi päätekijöistä vesistöjen pilaantumiselle ja ruskettumiselle. v. 1980 alkoi saastuminen ........................ ny paskan ruskeita.
ei tule myöntää, ennenkuin kaikilta turvesoilta loppuu turvelietteen lasku metsäojiin ja sitä kautta vesistöihin.
Ihmisten tulee marja- ja sieniretkillään olla valppaana ja ilmoittaa rikkomuksista viranomaisille.
On olemassa luonnonsuojelulaki, jonka perusteella rikoksista tuomitaan. Kun ilmoitus viranomaisille on tehty, on viranomaiset velvollisia tutkimaan asian. Omavalvonta on lähinnä vitsi.
On vaikea käsittää, että ympäristön likaamista ei mielletä vieläkään rikokseksi.
Samalla tavoin kuin esimerkiksi rattijuoppo on syytä aina käräyttää, on yhteiskunnan toimivuuden vuoksi saatava myös ynpäristörikolliset vastuuseen.
Laissa on määrätty selkeästi rangaistukset ympäristörikoksista.
Käräjille vaan.Myös takautuvasti.Esim.Kankaan
tontin osalta se maksaa tontin puhdistuksen
joka on liannut (maanvaihdot ym)
Ympäristöjohtajien tehtävä näköjään vain...seli,seli,seli,tys,tys,hys,hyyyys
kuten esim. Karstula ovat rähmällään turveyrittäjien edessä.
Pikkukuntien rähmällään, jos meinaavat verotuloa saada. Melkoinen lovi monen kunnan tuloon jos yhdenkin yrittäjän päästävät lähtemään.
Olisi kiva kuulla, millä esim. Karstula paikkaisi yhden vahankalaisen veronmaksajan lähdön?
Unohtu ryypätä!
VAPO ja muut körmyt tutkintaan ku ovat pilanneet vesistöt . keitä heppuja vapon hallituksessa onkos nämä: mauri pekkarinen ja pettuveen paavo niiles olleet.
Pirkko Selin JKL lady ollut median mukaan v 1980 VAPON pääkäyttäjä ja lupien kirjoittaja turvealueille. hyi hyi pirkko täti moonika.
Median mukaan niillä IJÄS sukusilla olis joitain yhteiskunnan maksamia ja tukemia turvetuotanto koneita.ovatkohan lianneet niiden isojen soitten alapuoliset vedetkin. Miksi laittavat niitä valvontakameroisen kuvia sinne maastoon. suothan omistaa metsähallitus eli kansalaiset. outoa puuhastelua.
Turve on sellainen tuote että se sekä lämmittää koteja että mieliä.
Pikkukuntien kunnanhallitukset ja valtuustot on maasutettu sen verran hyvin että paikallinen turvekeisari tai keisarit saavat olla rauhassa. Esim Karstulan läntinen naapuri istutti sellaisen kunnanhallitukseen. Nyt ei vahingossa päätetä turpeelle negatiivisia päätöksiä.
WWF on tehnyt tutkimuksia kosteikkojen rakentamisesta ja yllätys on monelle suuri että EU jakaa puoli-ilmaista rahaa kosteikkojen rakentajille ja ne parantavat vesistöjen laatua, muodostavat vesilinnuille asuinpaikkoja ja nyt turvekeisari voi maasutusiltamissa haulikoida sorsia omasta kosteikostaan kunnanhallituksen jäsenille ja Eurooppa vielä maksaa lystin. Mutta ei ne sitä tee koska he haluavat kuntien tekevän sen heidän puolestaan. Ja niin kauan kun siellä istuu ihmisiä joille luonnonsuojelu sanan mainitseminenkin saa aikaan rytmihäiriöitä ei homma etene.
Saarijärven reitin suojelutyöryhmä käyttää semmoset pari miljoonaa egeä siihen että ne istuu isolla porukalla ja kehuu kilpaa toisiaa ja ainoa joka pitää ääntä asiasta on yksi seko pylköltä ja homma menee riitelyksi ja ainoa mitä saadaan sovittua on seuraava kokous. Eli...
Keski-Suomalaiset. Ellette te ota itse lapiota kauniiseen käteen niin kuin Keuruulla luonnonsuojelijat tekevät niin ei Keski-Suomen vesitöistä saa kauniita kuvia muuta kuin 70-luvun matkailuesitteistä. Ne on menetetty niin kauan kun Maurilandia kepulaistuu ja turvettuu.
Inistään me luuserit rauhassa kun jotku yrittää ja tekkee töitä.
Maksakoon vain meidän työttömien elämän.
Tyhmää yrittää ja ottaa riskejä.Fiksut pärjää muutenkin hakemalla rahaa taikaseinästä.
Varsinkin siellä turvepölyn keskellä niillä onnettomilla nykytaksoilla, pöljää hommaa.
Nyt meen ottaan jääkaapista huurteisen ja nautin täällä narisemisesta ja turveukkojen verorahoilla ostamastani kylmästä koffista, aahh !
Kyllä,sekin olisi jalomielistä ja isänmaallista yrittämistä jos laki sallisi jäteöljyn laskemisen pohjaveteen jos siitä maksettaisi.
Taidat olla aika kujalla asioista.
PS.Terveisiä sinne karstulaan...
Äänestäkää vaan Keskustaa siellä saarijärvellä kuin lampaat ,niin saatte kohta käydä poimimassa lakkoja kotijärvessä,koska se on kohta muuttunut suoksi.
Keskusta pikkuhitler mauri pekkarinen esikuntiineen on paskonnu keski-suomen vedetkin. ny joutavat itse meneen ilmasille turvekylpyjään ottaa alapuolen vesistäkin.