Tämä voi kuulostaa hassulta mutta en osaa - useamman kerran yrittäneenä eri tahoilta - hankkia puuta kotiini huonekalun rakentamista varten.
Asun Helsingissä. Mistä hitosta täältä saa tilattua puusepänkuivaa, ei vajaasärmäistä, höylättyä, puuta?
Olen kysellyt eri puutavaran toimittajilta, mutta puu on aina joko ei kuivaa, tai sitten sitä ei ole höylätty, tai heillä on vain tiettyä mallia, ja höylääminen muista mitoista maksaa niin paljon, että huonekalu tulisi halvemmaksi tilata joltakulta käsityönä. Kysyttyäni heiltä jatkovinkkiä, aika hiljaista on ollut. En ymmärrä?!?!
Tarvitsen seuraavanlaisia puita:
45 x 45, 45 x 95, (25 - 40) x 125
tai vaihtoehtoisesti
50 x 50, 50 x 100, (25 - 40) x 125
Ihmeen hankalaa. En vaan nähtävästi osaa! Jos joku laittas osviittaa ja linkkejä.
Kuinka hankitaan puusepänkuivaa puuta?
4
7671
Vastaukset
- mm lattialaudat
kysy puusepän verstaaltilta josko myyvät tai osta ulkokuivaa ja kuivaa itse,esimerkiksi autotallissa se kestää tosin jonkinaikaa. Voit kysy myös entisöintiliikkeistä niillä on käteisvarasto, Jotkut puusepänverstaat kyllä kuivaa rahtina asiakkaaan tavaraa.
- Puukeskus myy
Ja siitä sitten varastoimalla kuivaan tilaan, saa nopeammin "puusepän kuivaa" kuin ulkokuivasta.
- ....................
varmasti sahaavat ja höyläävät puutavaran haluamiisi mittoihin. Puusepät ostavat perinteisesti puutavaransa tuppeensahattuna ja käyttävät lähes koko lankun hyödykseen.
Puusepänkuivaa puutavaraa ei tämän vuoksi myydä valmiiksi dimensioituna.- stammware
sahat myyvät tuppeensahattua esim mäntyä puusepän kuivattuna ,kysy 0400-293341
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16211510- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565984Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664957- 174724
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014265- 953605
- 803280
- 481781