Milläs tällaisia vois piirtää?

dr3dg3

http://halkinnaman.com/ed/cfiles/drones1.html

Onko jossain ohjelmassa valmiita templateja? Eli kysymyksen asettelun voisi tehdä toisinkin, mietin et miten aitoja kuvia nuo ovat.

Mitä ohjelmia leffojen tehosteisiin käytetään? Onko tuollaisia vaikea tehdä missä on puiden kanssa lomittain olevia otoksia?

2

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öjkm äöpj äöj läöjlo

      Kukapa noista tietää. Jokatapauksessa Photoshoppia on käytetty. Nuo härvelit on tehty jollain vektoriohjelmalla ja ehkä 3ds-maxilla. Nuo halvannäköiset efektit tehty oletettavasti jollain valiilla filtterillä, luultavimmin jokin plugi. Plugeja on niin älyttömästi, että eipä tuosta osaa arvailla, mitä niihin on käytetty.

      Elokuvissa käytetään samoja ohjelmia kuin tavallisissa kuvissa ja animaatioissa. Just Photoshop, Autocad, 3ds-max, Avid. Kato Matrix, siinäpä sitä tietokoneanimaatiota on runsaasti. Ne on työläitä tehdä ja tekijöinä on isot erikoisstudiot, missä siis on animaattoreita enenpi kuin yksi ja aikaakin menee enenpi kuin päivä.

      Näistä pilalle sutatuista "taidekuvista" ollaan pääsemässä eroon, vanhanaikaista, ollut jo kauan. Nykyään arvostetaan kunnollista kuvaa, kuvankäsittelyllä kikkailu on auttamattomasti menneen talven lumia. Elokuvissakin ollaan päästy eroon yliampuvista ja luonnottomista efekteistä. Ne toki on teknisesti hienosti tehtyjä, mutta ne olivat liikaa itsetarkoitus aikanaan. Nyt elokuva kiinnostaa enenpi taas elokuvana.

      Mutta tämähän oli vain mun mielipide siis.

    • Esimerkiksi Blenderdillä, POV-Ray:llä, Mayalla ja sitten joku kuvankäsittelyohjelmisto, kuten GIMP tai Photoshop.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe