Elikkä perheeseemme saapuu kuukauden kuluttua Suomenlapinkoiran pentu. Kyselisin muutamia asioita jotka ovat hieman epäselviä vielä. Miten olette oman pentunne kuljettaneet kasvattajalta kotiin? sylissä? kuljetuskopassa?
Onko Koirallanne vakuutus, ja mistä vakuutusyhtiöstä? Minkä pituista pantaa kannattaisi luovutusikäiselle pennulle lähteä hakemaan?
Entäs portaat? onko pentu parempi kantaa joka kerta portaat alas ja ylös? kuinka vanhaksi asti?
Jos joku ehtii vastaamaan näihin kysymyksiin olisin todella kiitollinen :)
Pentu saapuu pian perheeseen
3
648
Vastaukset
- kokemuksia*
Oma koira on eri rotua, mutta se ei nyt hirveästi haitanne... Eli yleensä pennut on meillä tulleet kotiin auton takapenkillä joko omassa kopassaan nukkuen tai kuten tämä viimeinen, matkustajan sylissä istuen, ryömien, rimpuillen, huutaen... Mutta kuitenkin ehdottomasti takapenkillä ihan vaan turvallisuuden vuoksi, ei pääse ainakaan yhtä helposti loikkaamaan kuljettajan kiusaksi, kuin etupenkillä istujan sylistä. Aiemmin, kun ei ollut autoa, pennut haettiin junalla, jossa joko luonteesta riippuen nukkuivat omassa kopassaan tai järjestivät kanssamatkustajille melkoisen shown. Useammasta pennusta vuosien varrella siis on kokemusta. Olipa kulkuväline mikä hyvänsä, varaa mukaan jotain pyyhettä tai rättiä oksennusten ja pissien varalta. Juotavaakin, jos matka on pitkä.
Kaikilla pennuilla on ollut aluksi vakuutus, josta on joidenkin kohdalla voitu luopua aika pian, kun ovat osoittautuneet terveen sorttisiksi, joillekin koirille on vakuutus ollut voimassa useamman vuoden. Vakuutusyhtiöistä kannattaa kysellä hintoja ja vaihtoehtoja. Monesti se tulee halvimmaksi, mistä on huushollin muutkin vakuutukset ja kaikissa yhtiöissä ei kaiketi erillistä koiravakuutusta edes ole, vaan se otetaan kotivakuutuksen lisukkeeksi.
Pennulle on käytetty erillistä pentupantaa, semmoista, jota pienemmille roduille varmaan voi käyttää aikuispantana. Sama panta on kulkenut "perintönä" useammalla pennulla. Mitoita panta oman koirasi kaulan mukaan ja lisää siihen hiukan "kasvunvaraa". Aikuiselle pitää yleensä olla hiukan jykevämpi panta.
Portaista kannattaa kysellä kommenttia kasvattajalta. En tunne rotuasi, joten en tiedä, onko esim. lonkkavikoja yleisesti, joita pitäisi yrittää estää. Omat isohkon rodun pennut on kannettu portaissa ainakin muutaman kuukauden ikäisiksi, paitsi viimeisin, joka tuli taloon, jossa on vain pari porrasta. On saanut kulkea ne lähes rääpäleestä asti itse. - Niehku
Hei me tuotiin oma pentu auton takapenkillä eikä ollut mitään ongelmia. Koiraa ei saisi ruokkia kovin paljon ennen matkaa jos on varsinkin pitkä matka(meillä oli n.700km) Voin antaa numeroni jos haluatte soittaa olisi hyviä ja oikeita neuvoja 0404111949.
- Lapink. Omistaja
Hei,
Joko teillä on se mussukka? Meillä täytti juuri 2 vuotta samanrotuinen koira.Kannattaa näin alussa
pitää esim. pahvilaatikkoa autossa, jossa on vaikka pyyhe pohjalla,siihen on hyvä mukelo kellauttaa.
Vakuutusta ei olla hommattu, vaikka siitä moni mainitsi,koska ainakin pentuna koiran täytyy saada
terveen paperit ja ollaan luotettu siihen.Ehkä myöhemmin.Asutaan 3:ssa kerroksessa ja voin sanoa,
että tulee ainakin myöhemmin pelkäämään portaita,jotka ovat kamalan liukkaita pennulle ja
isommillekin eli pidä sylissä, jos ei ole pakko opettaa niitä kulkemaan,paitsi että aina voit kokeilla ja
kannattaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673579Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332774Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12716Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572672Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172509Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252469Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872006Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91958Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1701946Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693