Anteex vaan, mutta

joskus kun te tappelette täällä Raamatun lainopillisista kohdista, niin tulee mieleen jotkut fanaattiset Star Trek fanit jotka kiistelee siitä minkä kokoset korvat dr. Spockilla on tms. Ei uskonto ole pelkkää Raamatun kohtien tutkailua tarkastelua ja viilailua, tuntuu kun teiltä olisi tärkein, itse asian ydin kateissa, kun vaan kiistelete yksityiskohdista, aina pitää miettiä että mikä on syntiä ja mikä ei. Liian lainopillista!
3383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...näinhän oli Jeesuksenkin aikana.Häntä yritettiin saada kiinni jos mistäkin valheesta ja väärästä opista.

Äänestä
  • Mut eikö ole hieman ahdistavaa kun saa olla hieman varpaillaan ja perustella henkilökohtaisia asioitaankin koko yhteisölle, esim. perhesuunnittelu kyllä pitäisi olla avioparin oma asia, mut siitäkin "pitää" keskustella ensin SRK:n kanssa, että saadaanx me tehdä näin, vaikka ei kai ne voi sen takia erottaakaan, mut tuntuu että halutaan hyväksyntä SRK:lta, ennen kun uskaltaa tehdä omia henk. kohtasia päätöksiä.

    Äänestä

  • Robin kirjoitti:

    Mut eikö ole hieman ahdistavaa kun saa olla hieman varpaillaan ja perustella henkilökohtaisia asioitaankin koko yhteisölle, esim. perhesuunnittelu kyllä pitäisi olla avioparin oma asia, mut siitäkin "pitää" keskustella ensin SRK:n kanssa, että saadaanx me tehdä näin, vaikka ei kai ne voi sen takia erottaakaan, mut tuntuu että halutaan hyväksyntä SRK:lta, ennen kun uskaltaa tehdä omia henk. kohtasia päätöksiä.

    Nimittäin kysyä SRK:lta lupaa tai hyväksyntää mihinkään.
    Kyllä ne samat asiat ovat jokaisen uskovaisen sydämessä ja raittiisti uskomassa oleva tuntee omassatunnossaan,mikä on oikein ja Jumalallekin kelpaavaa.

    Olen käsittänyt Jumalan Lasten vapauden,joka antaa ymmärryksen toimia henkilökohtaisesti,silti pitäen rakkauden muihin uskonystäviin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Robin kirjoitti:

joskus kun te tappelette täällä Raamatun lainopillisista kohdista, niin tulee mieleen jotkut fanaattiset Star Trek fanit jotka kiistelee siitä minkä kokoset korvat dr. Spockilla on tms. Ei uskonto ole pelkkää Raamatun kohtien tutkailua tarkastelua ja viilailua, tuntuu kun teiltä olisi tärkein, itse asian ydin kateissa, kun vaan kiistelete yksityiskohdista, aina pitää miettiä että mikä on syntiä ja mikä ei. Liian lainopillista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu