Eli löysin kaapista kaksi epäaitoa rc-autoa. Toinen (Ford focus) on tälläinen -->
http://www.expert.fi/Products/Pienkoneet/Muut/Nikko---FORD-FOCUS-EXPERT-WRC
ja toinen (BOXER) suunnilleen tälläinen
http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=330462578814
tosin kuoret on punaiset omassa autossani.
No tuo boxer on ollut käkyttökelvottomassa kunnossa monta vuotta, kun erään kerran innostuin kokeilemaan miten lelu vielä toimisi monen vuoden pölyyntymisen jälkeen. Ensiksi avasin kuoret ja katsoin piirilevyt ja johtojen liitokset. Ei mitään rikkimenneitä osia ainakaan näkynyt. Mutta sitten laitoin kuoret takaisin ja aloin ajamaan. Mutta se ei toiminutkaan. Vain ohjaus ja pakki toimivat. Otin kuoret jälleen pois ja katsoin, missä kunnossa käämy olisi. Lanka oli katkennut monesta kohti ja osaksi palanut. Noh, se jäikin sitten kaappiin pölyttymään.
Mutta nyt kun ei ollut mitään suunnitelmissa viikonlopulle ajattelin että voisin viritellä vähäsen tuota fordia. Se ainakin on ehjä, tosin ohjausta on aikalailla joutunut säätelemään että palautuisi ja pysyisi suorassa. Otin kaapista hieman isompikokoisen moottorin, joka on kuitenkin tuplasti tehokkaampi kuin noiden nikkojen vakiomoottorit. otin vakiomoottorin pois autosta ja irroitin siitä kaikki johdot ja siirsin ne virimoottoriin. Ja nyt virimoottori pyörii - ja kovaa. Mutta pari ongelmaa ilmeni vielä.
Ensiksikin vakiomoottoriin jäi vielä tuo ratas. Yritin sitä kiskoa kaksipiikkisen haarukan ja pihtien avulla - tuloksetta. Sitten luin foorumeilta että miten tuon rattaan saisi irtoamaan. Siellä oli sanottu että kuumailmapuhaltimella puhaltaa siihen ja sitte pihtien avulla yrittää irroittaa sitä. Kuulemma liima-tiiviste periaatteella se siihen juntattu kiinni. No, kun kerran ei ole kuumailmapuhallinta, kokeilin hiustenkuivaimella lämmittää sitä. Mutta tuloksetta. Noh, senkin yli juuri ja juuri päästiin kun keksin ottaa tuosta boxerista ohjausboxista muovisen hammasrattaan ja yritin sitä puuliimalla siihen liimata. No, kyllähän se siinä pysyikin - jonkin aikaa. Mutta sekin irtosi siitä jonkin ajan kuluttua. Nyt tosin se sama muovinen hammasratas on siihen kuivumassa "supertehokkaan pikaliiman" avulla. Toivaottavasti vähän aikaa kestäis.
Ja tuo toinen ongelma. Moottori ei oikein mahdu tuohon pikkuiseen vehjeeseen. Tosin ongelma on jo pian ratkaistu. Otan vain pidikkeen toisen puolen pois ja virittelen tuon moottorin paikalleen.
Oisko jotain neuvoa tuohon ensimmäiseen ongelmaan, eli miten saada tuo hammasratas moottorin akselista irti?
Lelunikko viritysprojekti
8
2787
Vastaukset 8
- wether12
Kannattaa sulattaa muovilla se ratas kiinni akseliin. Jos ei ole muovisulatinta niin varmaan juottovälineet käypi. Eikös tehoja saa irti laittamalla tehokkaampi akku. Ainakin oon kokeillu sähkömoottoriin liittää aa patteria ja vartasin isompaan patteriin ja ero oli suuri. no näissä nikoissa sattuu olemaan akku. Onnistuiskohan jos liittäis toisen akun johtoliittimillä akulta lähteviin johtoihin? Ooktos sä jotain telinettä tehny moottorille, että se pysyy rattaan vierellä. Poralla ja pulteilla tai ruuveillahan voi saada hyvin osat kiinni. Virimoottorin kun lätkäsee nii saattaa välitykset jäädä aika lyhyiks ja kiihytys tulee kertanykäyksellä. Isomman moottorin akseliin vois vaikka laittaa isomman rattaan jos käypä löytyy.
- Fazer7:)
Mä kokeilin sitä lisävirtahommaa. Laitoin 6v systeemin 9v akun. Kyllä tuli paljon lisäpotkua ja sain muutettua painopistettä akkua siirtämällä. Ol aikamoinen driftivehe. No, viikon se kesti ja sit hajos. Eteenpäin ei enää kulje, mutta pakki ja ohjaus toimii.
Aattelin seuraavaks vaihtaa moottorille tulevien johtojen paikkaa nii pitäs kulkee vain eteen mutta ei taakse.
- kylk
Ookko harkinnu vaihtaa sähköt kokonaan? Eli irti se piirilevy ja tilalle vastari nopari servo moottori yhdistelmä. Ei pitäis ees kärähtää.
- Turbo ic
Juu, eli ite kans ois tarkotuksena virittää mun nikko mutangia. Eli mitä teen että sen sais kiihtymään nopeammin ja kulkemaan, ilman että mootoria tarvii vaihella?
- nikko3
ite oon kans tämmöstä nikko ralliautoa virittämässä. nii aattein alottaa isommasta virransaannista niin pystyisköhän tohon akun johtoihin vaan liittämään toisel niinku lisäakun tai paristoja vai olisko siinä mitään järkeä (moottorilla ei väliä jos kärähtää)
- kehotus
Sen saa irti sille et otat sellasen pienen hioma koneen remelin tyyppinen sit siitä aika keskeltä hiot sen ihan ylhäältä alas kahestä kohtaa niin toimii muovi ja rauta rattaas lisä tietoo voin laittaa
En suosittele lataa hirveen tehokasta akkuu - aurajuust0
Se ratas lähtee moottorista irti: katkaise akseli, sopivaan metallilevyyn reikä jonka päälle asetat rattaan. Lyö akseli varovasti sisään ja jatka ohuemmalla akselin pätkällä. Suurin osa lähteny tähän mennessä tuolla tavalla. Kännykän värinämoottorista lähtee epäkeskopaino irti kun sitä levittää esim lukkopihdeillä ja naputtelee moottorin irti katkaistulla nuppineulalla.
- piuhat1
NIIN, Kuin vamoni, tarkennan avovaimoni sisko sano, ikkunota pestessään, että "helevetin" viritelmiä täällä, tarkotti lämpömittarin "piuhoja"jotka oli asentanu joku?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212244Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko821432- 132958
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142737Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95672- 54666
- 13617
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan96592Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12578- 65561
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546- 42525
- 133509
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36500Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498- 77494
On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus34493Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä52474- 58447