Täälläpä vasta hupaisaa sakkia on

Olen nauranut vedet silmissä teidän uskomattoman hassuja juttujanne. Yrittäkääpä asettua jonkun sellaisen lukijan sijaan, joka ei ole teidän kummallisesta uskonnostanne koskaan edes kuullut. Lukekaa ihan avoimin mielin omia juttujanne uudestaan ja miettikää miltä tuntuu lukijasta, joks ei ole ennen tutustunut tähän kieltojen sirkukseen, jota myös lestadiolaisuudeksi sanotaan.
6212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

lähinnä lestadiuslaisista hoitokokouslaista koostuu tämä sekaseurakunta.
varsinaiset uskovaiset lestadiulaisteset eivät tänne juurikaan kirjoita, mutta osa käy lukemassa

Äänestä
  • että lestadiolaisissakin on niitä "oikeita" uskovaisia ja sitten niitä harhaoppisia?

    Äänestä

kun sekopäiset vanhoillislestadiolaiset opettavat, että he ovat maailman ainoita oikeita ja taivaaseen meneviä uskovaisia.

Tai oikeastaan tuollainen mielenterveyden häiriö on tragedia.

Äänestä
  • pääsee muualtakin päin maapalloa kuin vaan ja ainoastaan Suomesta. Voi olla vaikkapa hottentotti, mutta ehdottomasti alle 12 v !

    Äänestä

  • taivaaseen kirjoitti:

    pääsee muualtakin päin maapalloa kuin vaan ja ainoastaan Suomesta. Voi olla vaikkapa hottentotti, mutta ehdottomasti alle 12 v !

    Jumalan sana sanoo: Joh. 5:24
    "Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään. "

    Äänestä

  • Katselin kerran erästä ohjelmaa, jossa teini-ikäinen lestadiolaistyttö sanoi, että tuntuu hiukan pahalta, että vain me oikeassa uskossa olevat pääsemme taivaaseen, mutta eivät esimerkiksi afrikkalaiset.

    Aivopesu on ollut ja ilmeisesti on vieläkin erittäin tehokasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Olen nauranut vedet silmissä teidän uskomattoman hassuja juttujanne. Yrittäkääpä asettua jonkun sellaisen lukijan sijaan, joka ei ole teidän kummallisesta uskonnostanne koskaan edes kuullut. Lukekaa ihan avoimin mielin omia juttujanne uudestaan ja miettikää miltä tuntuu lukijasta, joks ei ole ennen tutustunut tähän kieltojen sirkukseen, jota myös lestadiolaisuudeksi sanotaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu