valkotaulu ei toimi

jdjdjdjdjd

Tere!

Kummassa on vika ostin Kärkkäiseltä valkotaulun ja sitten ostin STAEDTLER LUMOCOLOR Whiteboard marker tussit!!

Mutta nyt kun piirsin tauluun ja yritin pyyhkiä sienellä niin ei lähtenytkään väri kokonaan :(

Eli kummassa nyt on vika et onko mulla vääränlaiset tussit vai onko taulussa sit jotain vikaa???

13

4056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillut
    • white

      Hanki puhdistusainetta, pelkkä vesi ei riitä....

    • 4+15

      Pyyhi taulu kostutetulla ihmesienellä, sillä valkoisella, lähtee kyllä tussijäljet.

    • toimistotarvike

      Valkotaulu pyyhitään aina kuivalla sienellä, on olemassa myös oma sienipyyhin valkotauluun, taulu on entinen jos pyyhkii märällä tai kostealla.

    • kliineristi

      Todellakin on omat aineet taulun puhdistukseen,mutta vinkkinä,että alkoholia sisältävä ikkunanpesuaine poistaa valkotaulusta jopa spriitussin,jota niissä EI pitäisi käyttää.
      Kokemusta on kun töissä menivät kokoushuoneessa väärälä tussilla vetämään
      tekstit kyseessä olevan laatuiseen tauluun.
      Whiteboardin cleaner tai jotain... on aineen nimi.

      Löytynee alan liikeistä,jotka myyvät kys tauluja.

      • joo kyllä

        Itse kokeilin kynsilakan poistoaineella ja hyvin toimi, mutta joka kokeilee, joutuu testaamaan ensin pienen osan, kun noita kynsilakan poistoaineita on myös monenlaisia.


      • Anonyymi
        joo kyllä kirjoitti:

        Itse kokeilin kynsilakan poistoaineella ja hyvin toimi, mutta joka kokeilee, joutuu testaamaan ensin pienen osan, kun noita kynsilakan poistoaineita on myös monenlaisia.

        Se kynsilakan poistoaine on asetonia. Myydään Kärkkäisellä, Biltemassa ja kymmenissä muissa kaupoissa litran pulloissa hintaan vajaa kympin pullolta. Poistaa monta ainetta, liuottaa joitakin muoveja jne. Erinomaista rasvanpoistoon hellalta ja muualtakin. Kannattaa kokeilla huomaamattomaan paikkaan ennen laajempaa käyttöä. Ei ole myrkyllistä ainakaan kohtuukäytöllä ihon läpi. Lähi-idän kutsuvieraat tekevät asetonista ja eräästä toisesta aineesta itselleen tarveainetta nimeltä "Saatanan äiti".


    • Teemuee

      Permanenttitussin jäljet lähtee valkotaulusta kun piirtää tussitaulutussilla päälle ja pyyhkii. Kannattaa kokeilla. Vanhan taulun voi elvyttää myös maalaamalla päälle uuden kerroksen valkotaulumaalia. Suomesta saa valkotaulumaalia täältä www.smartwallpaint.fi

    • Boardrescue
    • MarkusJkl
    • TemeTre
    • Jokkeri
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe