Tere!
Kummassa on vika ostin Kärkkäiseltä valkotaulun ja sitten ostin STAEDTLER LUMOCOLOR Whiteboard marker tussit!!
Mutta nyt kun piirsin tauluun ja yritin pyyhkiä sienellä niin ei lähtenytkään väri kokonaan :(
Eli kummassa nyt on vika et onko mulla vääränlaiset tussit vai onko taulussa sit jotain vikaa???
valkotaulu ei toimi
13
3697
Vastaukset
- Kokeillut
Täältä hyvät neuvot:
http://www.ofitecvalkotaulu.fi/valkotaulun-hoito.html
Kaikki tussit joita myydään valkotaulutusseina pitäisi toimia, mutta puhdistukseen kannattaa kiinnittää huomiota. - white
Hanki puhdistusainetta, pelkkä vesi ei riitä....
- 4+15
Pyyhi taulu kostutetulla ihmesienellä, sillä valkoisella, lähtee kyllä tussijäljet.
- toimistotarvike
Valkotaulu pyyhitään aina kuivalla sienellä, on olemassa myös oma sienipyyhin valkotauluun, taulu on entinen jos pyyhkii märällä tai kostealla.
- kliineristi
Todellakin on omat aineet taulun puhdistukseen,mutta vinkkinä,että alkoholia sisältävä ikkunanpesuaine poistaa valkotaulusta jopa spriitussin,jota niissä EI pitäisi käyttää.
Kokemusta on kun töissä menivät kokoushuoneessa väärälä tussilla vetämään
tekstit kyseessä olevan laatuiseen tauluun.
Whiteboardin cleaner tai jotain... on aineen nimi.
Löytynee alan liikeistä,jotka myyvät kys tauluja.- joo kyllä
Itse kokeilin kynsilakan poistoaineella ja hyvin toimi, mutta joka kokeilee, joutuu testaamaan ensin pienen osan, kun noita kynsilakan poistoaineita on myös monenlaisia.
- Anonyymi
joo kyllä kirjoitti:
Itse kokeilin kynsilakan poistoaineella ja hyvin toimi, mutta joka kokeilee, joutuu testaamaan ensin pienen osan, kun noita kynsilakan poistoaineita on myös monenlaisia.
Se kynsilakan poistoaine on asetonia. Myydään Kärkkäisellä, Biltemassa ja kymmenissä muissa kaupoissa litran pulloissa hintaan vajaa kympin pullolta. Poistaa monta ainetta, liuottaa joitakin muoveja jne. Erinomaista rasvanpoistoon hellalta ja muualtakin. Kannattaa kokeilla huomaamattomaan paikkaan ennen laajempaa käyttöä. Ei ole myrkyllistä ainakaan kohtuukäytöllä ihon läpi. Lähi-idän kutsuvieraat tekevät asetonista ja eräästä toisesta aineesta itselleen tarveainetta nimeltä "Saatanan äiti".
- Teemuee
Permanenttitussin jäljet lähtee valkotaulusta kun piirtää tussitaulutussilla päälle ja pyyhkii. Kannattaa kokeilla. Vanhan taulun voi elvyttää myös maalaamalla päälle uuden kerroksen valkotaulumaalia. Suomesta saa valkotaulumaalia täältä www.smartwallpaint.fi
- Boardrescue
EI ihmesienellä!!! Naarmuttaa pinnan!!
https://www.youtube.com/watch?v=OWtkck3K1gM
Ohjevideo kuinka pitää taulu hyvässä kunnossa. - MarkusJkl
Kokeile tätä, se puhdistaa ja uudistaa valkotaulupinnan:
http://www.ofitec.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Puhdistusaineet/Puhdistussetti_Office_Renovator&naytasivu=2187&id=1456&saitti=ofitec - TemeTre
Tässä pari valkotaulun puhdistusainetta jolla irtoaa:
https://smartersurfaces.fi/tuote/smart-vahva-puhdistusneste/
https://smartersurfaces.fi/tuote/valkotaulun-puhdistusspray/ - Jokkeri
Voi olla, että taulut ja tussit eivät ole yhteensopivia. Permanenttitusseillahan ei kannata valkotauluihin paljon piirrellä. Oikeat taulukynät ja valkotaulut löydät varmasti täältä:
https://www.toimistotuote.fi/taulut/tussitaulut
https://www.toimistotuote.fi/taulut/taulukynat - Anonyymi
https://smartersurfaces.fi/tuotekategoria/tussitaulutarvikkeet/ noilla lähtee. Kunnon tussit lähtee kutakuinkin mistä vaan ja permanenttitussin poistajalla poistuu ne huonommankin tussin jäljet valkotaululta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 844562
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854411Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163483Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392083Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581748Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1031291