Michaelin soinnutus

deptwe

Millaisia ovat mielestäne Michael Jacksonin soinnutusvalinnat? Eli siis jos katsotte Michael-biisien sointuja, kuinka hyvin ne palvelevat melodioita ja kuinka hyviä melodiat mielestänne ovat (vielä kysymykseen pienenä lisänä)?

Michaelin musiikki perustuu aika paljon rytmille, joka on monotoninen nelijakoinen rumpukomppi. Melodioiden tai harmonian rytmi ei ole kovin vaativa liioin. Minusta Michaelin uran parhaimpiin sävellyksiin lukeutuu She's Out of My Life -balladi, joka ei kärsi rytmin yksioikoisuudesta, Girlfriend jossa on McCartneyn vahvat melodiat ja lisäksi Beat It, Michaelin omista kappaleista onnistuneimpana kokonaisesityksenä.

2

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • deptwe

      Soinnut on keskeisimpiä tekijöitä ja osa-alueita musiikissa, joten mielenkiintoista ettei nekään fanit, jotka väittävät nauttivansa juuri michaelin musiikista, eivät oheistuotteista, ole ollenkaan kiinnostuneita kertomaan näkemyksistään tai heittämään mitään kommenttia koskien aloitusta.

      • pämmkkkyydydydyss

        lue Timo Pennasen palstaa vaik


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe