Ostaa alle kolmikymppisenä uuden omakotitalon tai uuden osakkeen, ihan miten vain. Maksaa lainaa 20 vuotta, sitten alkaa maksamaan erilaisia remontteja. Muuttaa 50 vuoden asumisen jälkeen vanhainkotiin ja myy asunnon. Kun lasketaan asunnosta maksettu lainan korko ja remontit niin paljonko on sijoituksen vuotuinen reaalituotto ollut? Veikkaampa ettei asuntosijoitus olekaan niitä kaikken parhaita sijoituksia. Hyvä kun on saanut inflaation verran rahoilleen korkoa.
Asunton on loistava sijoitus
Niin väitetään
6182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämä ok-taloni on pyrkimys mieluisaan elämään niin minulle kuin perheellenikin. Kaikki me nautimme elämästä omassa talossa rauhaisalla alueella palveluiden läheisyydessä. No tosin jos nyt myydä pläjäyttäisi ja haluaisi vuokralle elementtiin, niin sekin onnistuisi. Varovaisellakin arviolla, siis myyntihinta-velat, meille jäisi noin 200000E rahaa. Kyllä sillä elementin silsasaunassa ihmettelisi mihin rahansa köyhä duunari pistäisi. Jos taas ikäni vuokralla olisin lurjustellut, ei paljon ihmettelemistä olisi. Tämmönen pieni ero. 200000E on pieni raha, mutta duunariperheessä ihan kunnioitettava summa.
Lasketaanpa. Otetaan vertailun pohjaksi se perinteinen 50 m² kaksio. Toki voidaan laskea isommankin asunnon menoja, mutta niissä yleensä vuokralaiset ottavat vielä pahemmin takkiin.
Ostohinta 200 k€ vs. vuokra 900 €/kk. Omistusasujalla omaa rahaa 15 % eli 30 k€ ja lainaa 170 k€, kulut 150 €/kk vastike + 1100 €/kk lainaan. Sekä vuokra että vastike nousevat 3 %/vuosi.
Pelkästään näillä tiedoilla laskettaessa 50 vuoden asuminen maksaa omistusasujalle vajaat 470 000 € (lainaan kaikkiaan 266 000 € ja vastikkeeseen 169 000 €) ja vuokraluuserille reilut 1 218 000 € eli vuokraluuseri maksaa asuntonsa 2,6 kertaan!
No, kieltämättä laskuista uupuu remontit. Heitetään sekaan vastikeen nousu vanhojen talojen tasolle (nykyään 3,50-4,00 €/kk,m² -> vuonna 2025 6,00 €/m²), kun talolle tulee ikää 15 vuotta ja alkaa jo pientä remonttitarvetta olemaan (patteriventtiilit, lämmönsiirtimet yms.) ja 30 vuoden kohdalle esim. julkkariremontti, jonka osuus kaksiolle 25 000 € (reilu kymppitonni nykyrahassa). Ja laitetaan vielä vuoden 49 kohdalle putkiremontti, 150 000 € (nykyrahassa 35 000 €). Näin omistusasumisen kokonaiskustannukset nousevat 702 000 euroon eli vielä tulee säästöä reilu 500 000 € = KOLME MILJOONAA MUMMONMARKKAA vuokraluuserin kuluihin verrattuna, vaikka pelissä on mukana (nykyrahassa) noin 1000 €/m² remonttikustannukset.
Eikä laskelmassa vielä ole edes huomioitu verovähennyksiä eikä sitä, että vuonna 2060 sen kaksion arvo on ainakin 600 000 euroa!
Sen jälkeen ei voikaan kuin todeta, että vuokralla asuu ainoastaan hullut, laskutaidottomat ja reppanat, jotka eivät kykene säästämään vaadittua omarahoitusasuutta & saamaan lainaa. Onneksi on sentään suoli24, jossa voitte ilmaiseksi purkaa pahaa oloanne...
Aloittaja tahtoo tietää onko oma asunto hyvä sijoitus, mitä sinä vuokrista höpötät? Eikö yksi suuri syy oman ostamiseen ole että se on loistava sijoitus, omaisuuden arvo senkuin nousee.
Ei ole hyvä sijoitus, parempiakin on.
Mutta myös kaikki SIJOITTAJAT ovat ostaneet oman koska se on halvin asumismuoto.
Itsehän olen sijoittanut yksiöön, joka siis vuokralla ja maksaa itsensä, ts. vuokralainen maksaa. Syy on halpa ostohinta v.2006 , kun pelkäsivät putkiremonttia.
Sijoita itseesi, se on hyvä sijoitus (kaljaa naamaan)
Asunnon varmin ja tärkein tuotto on se vuokramäärä, jota omistajan ei tarvitse maksaa. Arvonnousu tulee siihen päälle, jos tulee.
En minäkään asuisi omassa, jos vuokra olisi vastikkeen verran kuussa. Silloin saisin asuntoon laitetuille rahoille paremman tuoton muualta. Mutta kun käypä vuokra on nelinkertainen, niin jopa alkaa tulla hyötyä.
Tulojen puolesta varaa olisi ollut huomattavasti kalliimpaan asuntoon. Nyt velaton kämppä, rahaa menee koko ajan säästöön eläkepäiviä varten. Eikä eläkepäiviä odotellessa tarvitse kitsastella, rahaa elämiseen on. Se on ihan jokaisen oma valinta sijoittaako seiniin vai johonkin muuhun. Eläkkeellä ollessä tulee kuitenkin paljon matkusteltua ja siihen menee rahaa.