tuleva äiti opiskelia ja isä töissä

odottavana

tilanne on seuraavanlainen:
minä tulevana äitinä(18)..opiskelen enkä ole juuri nyt missään töissä..
olen 3kuulla raskaana.
tuleva isä 26w työssä käyvä vakituinen työ paikka ja olemme kihloissa.
ajattelin muuttaa yhteen avopuolisoni kanssa ja hän on ostanut oman asunnon ja asuntolainat ja kaikki-
kysymys kuuluu että mitä apuja tulen rahallisesesti saamaan? tulenko pärjäämään lapsen kanssa avokkini kanssa rahallisesti..toivon että vastaisitte asiallisesti ettekä ala kritisoimaan että olen niin nuori :)

4

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnea odotukseen

      asiathan ovat teidän kahden välisiä. Maksaako mies yksin sitten lainaa? Opiskelijana saat nyt opintotuen/rahan ja lainan. Myöhemmin sitten äitiyspv.rahaa.
      Tulonne lasketaan yhteen jos asutte yhdessä.
      Miksi ette tulisi taloudellisesti toimeen jos toinen kerran on ansiotyössä?!
      Se miten keskenänne sitten sovitte kuka maksaa mitäkin yhteisessä taloudessa, se on teidän välisenne asia

      • wswsaad

        lapsi saa lapsilisää.
        Siinäpä ne sun tulosi sitten on...äitiys/vanhempainrahan lisäks. mites aiot osuutesi menoista hoitaa?


      • dfrdeswaq
        wswsaad kirjoitti:

        lapsi saa lapsilisää.
        Siinäpä ne sun tulosi sitten on...äitiys/vanhempainrahan lisäks. mites aiot osuutesi menoista hoitaa?

        Jos ukollasi on oma asunto, et tule saamaan asumistukea. Ehk' jotain äitiyspvärahaa saat, kait minimin, mutta en ole varma saako samalla opiskella.

        Ei hyvältä näytä.


    • muuten saat vain minimiäitiyspäivärahan. Se voidaan laskea myös viimeisten kuuden kuukausden tulojen perusteella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      174
      6431
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1764
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1548
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      972
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      37
      928
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      887
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      839
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      233
      793
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      789
    Aihe