Astma ja nuha

Tietoa lisää!

Itselläni on ollut astma noin pari vuotta ja olen pannut merkille että kun tulee tuollainen nuha niin hengityksestä tuntuu tulevan tavallista vaikeampaa! Onko muilla astmaatikoilla sama homma ja onko tuo yleistä meillä astmaatikoilla? Toinen juttu vielä että itse käytän Pumicorttia aamuin ja illoin ja jotenkin tuntuu että ei ole mikään paras lääke sillä jotenkin en pitä tuota tehokkaana lääkkeenä! Onko muilla kokemuksia tuosata aineesta.

2

612

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seretidisti

      ..on yksi lääkenimi muiden joukossa. Sisältää budesonidia. Sitä on muissakin lääkkeissä, voit hakea niitä Googlella. Mikä on hyvä ja mikä huono? Siinäpä kysymys. Pitää ottaa huomioon myös annoksen sisältämä määrä lääkettä, esim. Pulmicortia on 100, 200 ja 400 yksikköä sisältäviä. (jokin luku voi olla väärin) Sinulla on jokin niistä. Ehkä ei riittävä määrä, jos tunnet sen huonoksi, siis ei tehoavaksi. Silloin pitää saada joko jatkuvasti suurempitehoista tai tarvittaessa. Tässä ei voi vastata selvännäkijän tavoin, mikä kellekin on hyvä.

      Itselläni on nyt Seretide 250 normaalitilanteessa, mutta pahenemisvaiheessa 500 yksikköä, jonka oma-alotteisesti vaihdan. Jos se ei auta sovittuna aikana, otan Prednisolon-kuurin.

      Nämä tällaiset rukkaukset vievät aikaa ja lääkärillä käyntejä, mutta kannattaa etsiä itselleen mahdollisimman tehokkaat lääkket, jotka säilyttävät tasapainon.

      Kysyit nuhasta.Kyllä reilu nuha vaikuttaa keuhkojenkin limakalvoihin, kuten jossain vastauksessa oli, samaa limakalvoa otsaonteloista keuhkoihin. Olen aina ollut nuhaherkkä. Nytkin aloitan Nasonex-kuurin nenään, koska aamulla on nenä tukossa ja limaa tulee kurkusta ja tuntuu, että keuhkoistakin, vaikkei astma vielä ole niin kovin pahana. Täytyy kohta käyttää PEF-tarkistusta. Nasonex on kortisonipitoista, reseptillä, ja sitä pitää käyttää kuuriluontoisesti koko tötsä yhtämittaa, jotta on apua.

      Hyvää painiskelua astmaoireiden ja -lääkkeiden parissa, kyllä se siitä!

      • Astmaatikkon kelmi

        vastauksesta!:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1066
    2. 64
      1042
    3. 93
      827
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe