feminiininen energia?

rasittunut.

ihmiset ja joogan harrastajat, joihin en välttämättä lukeudu, puhuvat erikseen feminiinisestä ja maskuliinisesta energiasta. Minusta kumpaakaan ei ole olemassa. Monet ns miehekkäät tai naiselliset ominaisuudet tulevat suoraan geeneistä. Esimerkiksi hoivavietti, jos siihen lisätään tietynlainen käytös niin sekö on feminiinistä energiaa? Puhdas hoivavietti ei ole naisellista eikä miehekästä. Pitäisi lopettaa kokonaan puhe noista energioista. Se on niin apinamaista :) On hyvä, että ihmiset tuntevat tietyt roolit omikseen, mutta neovat vain ihmisen hengen ja mielen ja geenien synnyttämä yhdistelmä, jossa on paljon sokeutta mukana.

5

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rentoutunut

      Mikseivät erilaiset energiat voisi olla geeniperimän synnyttämiä eroavaisuuuksia kuten muutkin sukupuolten väliset ominaisuuserot..

      Käyttäköön ne puheissaan niitä sanoja, mitkä heille luontuvat, ja ne jättäköön ne sanat pois, jotka eivät istu omiin ajatusmaailmoihin. Turhahan se on alkaa määräilemään toisten ajatuksia ja puheita.

    • pena.d

      Puhe nais- ja miesenergiosta, jotka tunnemme taolaisuuden piirissä ajatuksella yin/yang-energiat ovat vastavoimat. Aivan kuten pimeys on yin (naisellinen) ja yang valo (maskuliininen). Kyse ei ole kuin asioiden luokittelusta vastakkaisiin voimiin joka auttaa havainnoimaan eri vaikuttajat ainakin minusta.

      Kysehän ei varsinaisesti varmasti ole siitä, että tämä on nyt naisellista ja tämä miehekästä vaan pikemminkin annettu asioille selkokielinen selitys, jotta maallikkokin voi jotenkin asian ymmärtää.

    • maailmanmatti

      Sitten, kun olet itse kokonaan täysin vapautunut dualismista, kaikista kahtiajaoista, voit alkaa vaatia muita ihmisiä niistä luopumaan.

    • SriDevarsiBhâgavata

      Elävä olento ei ole Keho. vaan elävä olento on Täysin henkinen ja yksilöllinen Sielu, joka asuu kehossa, ja jolla on käytettävissä Työkalunaan mieli ja tunteet.

      Sielun eli elävän olennon perimmäinen olemus on Täydellinen Androgyynisyys. Eli Sielu on yhtäaikaa mies ja nainen. hän on myös yhtä aikaa molempia ja ei kumpikaan. ( eli voi olla myös neutraali)

      Sana Yoga tarkoittaa yhdistymistä. Ja se on nimen omaan yhdistymistä omaan vastapuoleeen, ja tasapainottumista sen kanssa. Yoga pyrkii tulemaan sinuksi sen asian kanssa, että olet oikeasti yhtä aikaa mies että nainen. Kun teet tämän, yhdistyt eli Yogaat itsesi Ylisieluun. Tätä kautta saat Ylitietoisuuden eli Univarsaalin Kristus-tietoisuuden. Tasapainoita oma femiininen ja maskuliinen puolesi ja hyväksy itsesi sellaisena kuin olet. Rakasta itsesäsi.

      Om Namo Bhagavate Vasudevaya

    • esittämäsi negatiivinen vikinä on tyypillinen esimerkki naisenrgiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9031
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5749
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      139
      5129
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3949
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3500
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      105
      2800
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      41
      2773
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2761
    10. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      5
      2290
    Aihe