Kurkkukipu alkoi viikko sitten, sen perään tuli kova kuiva yskä kuumeen kera. Muutenkin limainen ja räkäinen olo. Yöt ovat kaikkein pahempia. Kävin lääkärissä, jokin viirus, mihin ei lääkkeet auta. Tällä viiruksella jälkitauti vaara esim. keuhkoputkentulehdus tai poskiontelotulehdus.
Onko joku muu sairastanut/ sairasataa kyseistä virustautia? Kuinka kauan kestänyt?
Itsellä alkaa olla pari matkaa vaarassa jäädä pois sairauden takia, toinen etelänmatka :(
Onko joku muu sairastanut/ sairasataa kyseistä virustautia? Kuinka kauan kestänyt?
Itsellä alkaa olla pari matkaa vaarassa jäädä pois sairauden takia, toinen etelänmatka :(
Vastaukset 4
Vanhimmat
ton tapasia oireita. Viides päivä mulla nyt menossa tän taudin kans. Järjetön kurkkukipu joka säteilee myös vaihtelevasti jompaankumpaan korvaan tai molempiin. Niellessä sattuu helvetisti seka kurkkuun että korviin. Yskä on vaihtelevasti kuivaa ja limaista, aamulla ja illalla yleensä limaisempaa kuin päivällä, kuitenkin laadultaan ärsytysyskää. Kuumetta on myös vaihtelevasti 37,5-38,8 astetta ollu nyt viiden päivän ajan. Jännää tässä on se että noi oireet ei tunnu helpottavan ikinä, kurkkukipuki kestäny jo 5pv, ei oo mulla ikinä niin kauan kestäny! Lisäks se on ehkä jopa pahentunu kuin myös toi korvakipu, enkä oo nyt kahteen yöhön saanu nukuttua ilman särkylääkettä. Ja kuumekki nous uudellee toho 38,8 nyt neljän päivän jälkeen. Noo huomenna menossa lääkäriin niin saa nähä onko sit jotai bakteeriperästä mukana ku pahenee vaan.
kyllä, täällä myös samat oireet vaivana. Nopea kurku kipeytyminen, mistä seurasi korkea kuume. Nyt parin
päivän jälkeen merkkejä keuhkoputken tulehduksesta kurkku yhä kipeä. Ei nenäoireita juurikaan.
Ei kannata pelätä. Se lähtee pois. Itselläni samanlainen ongelma, ilman virusta. Oli 40 asteen kuume. Huomautan että kannattaa levätä, katsoa tvtä sillä fyysinen rasitus jopa vessassa käyminen on jo. Rasittavaa sairaalle
MUlla ollut nyt viikon kipeä olo. Se alkoi kurkkukivulla ja lievällä lämmöllä. Nyt on kurkussa sellaista erittäin sitkeää kirkasta limaa, joka ei tunnu ollenkaan irtoavan, kurkussa vain korisee. Kävin lääkärissä, todettiin poskiontelotulehdus ja epäilen kyllä, että on keuhkoputkenkin tulehdus. Määrättiin amoxion kuuri. Kävin apteekista ostaa vielä tintus yskänlääkettä, jonka pitäisi irrottaa limaa, mutta ei ainakaan vielä päivän käytön jälkeen ole näin käynyt. Auttaako toi kyseinen antibiootti tähän limaisuuteen kurkussa ja poistaa sen?