Laskettu aika on 31.9 eli vielä on vähän urakkaa jälkellä, Vaginastani on kuintekin alkanut valua marjapuuronväristä nestettä pieniä määriä voiko se ennakoida synnytystä, Miten synnytyksen alkamisen tuntee oikeasti. Neuvolassa kertoivat kaikkia satuja.
TUleva lapseni on mulle eka.
TUleva lapseni on mulle eka.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että laskettu aikasi on 31.9 vaikka tässä kuussa ei ole kuin 30 päivää, tuliko mahdollisesti väärä kuukausi? Jos selkeästi punertavaa nestettä valuu niin se on mitä todennäköisimmin lapsivettä. Suosittelisin käyntiä synnärille mahdollisimman pian..
Juu tarkoitin siis tämän kuun viimeinen päivä ja en muistanut että niitä on vain 30.
ehdottomasti tarkistukseen!
Onko se ihan nestettä, siis kuin vettä? Vai enempi limaa?
Kävisin varalta synnärillä, mutta jos se vuoto on limaista niin voi olla ns. limatulppaa. Se ei vaadi mitään toimenpiteitä.
Mutta kannattaa tosiaan ainakin soittaa synnärille varulta, jos onkin lapsivettä.
En oo soittanut vielä sinne koska ei tunnu kipeältä. Nyt huomasin värin tummunneen, onko se vakavaa?
ihminen tarkistuttamaan se tilanne! Jos se on lapsivettä ja sitä tihkuu niin.........
Ei siinä mitään kipuja tarvitse odotella, harvemmin niitä tihkumisen yhteydessä tulee.
Etkö lainkaan ajattele syntyvää lasta?!
Jos lapsivesi on alkanut tihkua, täytyy sinulle laittaa antibiootti tippa 16 tunnin kuluttua, ellei lapsi ole syntynyt. Tämä tulehdusriskin takia.
Älä sitten tule tänne itkemään jos lapsesi vammautuu tulehduksen vuoksi.
Kuullostaa niin provolle. Eihän kukaan ole noin tyhmä, vai onko?
ja kuka muistaisi oman lasketun aikansa väärin?
En oo alkuperänen kirjottaja mutta tyhmä kysymys tuli mieleeni... Miten voi vaikuttaa tulehdus vammauttavasti? Eihän vauva enää muuta kun liho noin loppu raskaudessa? Eikö mahd. tulehdus aiheta ennen aikasen synnytyksen? Eikä sekään oo enää alottajalla ennen aikanen, sillä on viikkoja jotain 38...
Muutenkin mistä ihmiset voi erottaa valkovuodon ja lapsiveden?
Kyllä se lapsivesi normaalisti on paljon vetisempää kuin valkovuoto,ja valkovuoto tuoksuu voimmakkaalle. Lapsivesi ei tuoksu juuri millekään, ehkä hieman makealle vaan. Ja valkovuoto kuivuessaan alushousuihin kovettuu vaaleaksi. Lapsivesi ei.
Tulehdus voi aiheuttaa pahimmassa tapauksessa vauvan kuoleman. Lievempinä ilmiöinä tulehdus aiheuttaa mm. keuhko- ja hengitysongelmia vauvalle, joskus pysyviä sellaisia. Myös ruoansulatuskanavan ongelmat ovat mahdollisia. Lisäksi lapsen vastustuskyky taudeille ja allergeeneille voi tulehduksen seurauksena huonontua reilustikin. Esim vauvan kakattua lapsiveteen (yleisempää yliaikaisilla vauvoilla) vauva voi niellä /hengittää kakkaista lapsivettä, josta saattaa aiheutua vakaviakin ongelmia vauvalle.
Vauva ei itseasiassa enää viimeisinä hetkinä ennen syntymäänsä kasva juurikaan, koska istukan toiminta heikkenee raskauden loppua kohti.