Syys - seuraus - syy.

Kun talo palaa, ensin se pitää sammuttaa ja sitten tutkia miksi se syttyi, että se tai muut talot eivät syttyisi samasta syystä. Juova juoppo on kuin palava talo; sillä erotuksella, että talo harvemmin sammuttaa itseään. Mutta juominen on saatava loppumaan ja sitten selvitettävä miksi juotiin.

Kaikella ja kaikelle on motiivi, syy, tai syitä, hyviä taikka huonoja, juoppoudellekin. Minä en usko, että kukaan juo silkkaa pahuuttaan, tuottaakseen tuskaa läheisilleen, vaikka tuollainen tulkinta tuntuukin varsin yleiseltä. Tämä on toteamus, ei puolustelu.

On siis syy (tai syitä) jonka takia minäkin aloin juoda, mutta jo(i)ta en ryhdy tässä pohtimaan, ja seurauksena oli juoppous. Juoppous taas oli syynä monenlaisiin henkisiin, taloudellisiin ja fyysisiin ongelmiin, joihin jouduin. Syy - seuraus - syy.

Elämä lipsahti jo nuorena niin sanoakseni väärälle uralle; silloin se oli niin kovin pienestä kiinni ja ero "oikeampaan" alkuvaiheessa niin mitätön. Mutta se ero kasvoi koko ajan ja muuttui vuosien ja vuosikymmenien aikana peruuttamattomaksi.

Tässä elämän vaiheessa lohduttaa vain Paavo Haavikon aforismi:"Olisin joka tapauksessa tämän ikäinen."

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hörhör..

      että lähes kaikilla alkoholisoituneilla ihmisillä on alun perin ollut olemassa jokin epävakaus- ja epävarmuustekijä.
      Riitaisat, ja/tai väkivaltaiset, ja/tai alkoholisoituneet, ja/tai liian dominoivat perheolosuhteet lapsuudessa. Jokin tekijä niistä kasvuolosuhteissa. Jatkuvasti koettua epävarmuutta.
      Seurauksena epävakaa ja epävarma persoonallisuus, jota myöhemmin yritetään lääkitä viinalla - ikävin seurauksin.
      Tai sitten myönteisistä kasvuolosuhteista huolimatta ihminen on geenien leikkinä saanut fysiologian, joka aikaansaa nopeasti alkoholiriippuvuuden.

      Tehtyä ei saa tekemättömäksi, eikä aikaa voi kääntää taaksepäin.
      Ihminen ei kuitenkaan ole täysin tyytyväinen koskaan, koska ruoho aina vaikuttaa vihreämmältä aidan toisella puolella.
      Vaikka Tentström-PAV-OPT olisi ollut ikänsä raivoraittiina, oletan, että siitä huolimatta hän olisi "niinkö se aika kului?"-tunnelmissa.

      • Hörhör..

        "Vaikka Tentström-PAV-OPT olisi ollut ikänsä raivoraittiina, oletan, että siitä huolimatta hän olisi "niinkö se aika kului?"-tunnelmissa."

        Kuten minäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      393
      2020
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1849
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      242
      1367
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      77
      999
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      52
      961
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      33
      765
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      759
    9. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      714
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      713
    Aihe