Lyhyt joulu lämpimässä?

Aurinkoa vai lunta

Haluaisimme lähteä joulunaikaan lomamatkalle. Koska virallisia vapaapäiviä on vain yksi, se rajoittaa matkan pituuden yhteen viikkoon. Tässä ajassa ei kannata lentää Thaimaaseen tai Intiaankaan, lennon pituuden ja aikaeron vuoksi. Egypti ja Kanaria ovat liian kylmiä. Gambiassa olemme olleet. Dubain rantakohde on tolkuttoman kallis.

Olenko huomannut kaikki matkavaihtoehdot? Onko jollakulla hyviä ratkaisuehdotuksia? Oletteko viettäneet talvista joulunaikaa esim. Alpeilla tai muualla keskisemmässä Euroopassa?

19

2850

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähellä ja Lämmin

      Katinkullan saunaan, siellä on lämmintä ja mukavia ihmisiä nimittäin "suoli24" porukka.

    • mk

      Liian kylmä ole ja menen 13 vuosen tauon jälkeen teneriffalle joulukisja viimeksi olin tammikuussa ja kokoajan lämpötila 30 paikkeilla ja kun ne saaret ovat kaukana mantereesta niin ei ole mitään 40 lämpötiloja mutta siinä yli 35 kanarialla kuitenkin kokajan ja on hyvä lämpötila harastaa urheilua kaikissa muodoissa ja aamusta iltaa ja niin edelleen.

      • Kauemmaksi matkaaja.

        lämpöines. Kolmentoista vuoden tauon jälkeen. No ihme jos et muista.
        Kanarian saarten vuoden keskilämpötila on noin 25 astetta. Jouluna siellä
        voi olla oikeasti kalsaa. Oikeastaan marras-helmikuu ovat todella viileitä.
        Hyvällä tsäkällä tietenkin mollikka paistaa ja sateet vähäisiä. Mutta 30 astetta
        on haave. Minunkin päässä sihisee 50 astetta kun oikein kuvittelee.


    • mee afrikkaa. muutakaa vaihtoehtoo en voi antaa. :p

    • ole ehkä

      valitettavasti etsimääsi ei ole olemassakaan. ainakaan mun mielestä. neuvoisin jonnekin aasian, mutta viikon takia ei kannata. kanarialle joutuu ottamaan toppatakin mukaan. säästä lomaoikeutesi ja menkään jonnekin riittävän kauas keväämmällä.

    • PR

      Kap Verde, esimerkiksi Finnmatkoilta löytyy pakettimatkoja sinne.

    • Tahkonpyörittäjä...

      Eipä taida noin vaativalle lomapaikkaa löytyä jos Kanaria ja Egypti liian kylmiä ja Alpeistakin kyselet.
      Minä olen ollut useamman joulun Kanarialla ja se on edelleen yksi vaihtoehto jos Lappi hinnoittelee itsensä ulos.

      Riippuu ihan siitä mitä joululta haluat niin matkakohdekin varmaan löytyy.
      Lapista löytyy jouluista tunnelmaa ja lapsiperheet on sen oivaltaneet.Kanarialla saa olla omissa oloissaan eikä tiedä joulusta mitään jos pakoon joulua haluaa.
      Risteilyt Itämerellä on oma luokkansa johon en ole tutustunut enkä myöskään Viron kylpylöihin kun hinnat karkaa jouluksi käsistä.

    • ei typerä kielimies

      Jos osaat taivuttaa Pyhämaahan luulisi olevan helppo kirjoittaa Thaimaahan.

    • ORGASMITON

      MALMILLA KAUPPISEN MIELESTÄ AVIOESTE?

    • dubliner.

      irlantiin,
      lämmintä ei ole mutta ihanan lämminhenkinen ja tunnelmallinen vihreä saari.

    • 177.7

      Mauritus, lämmintä ja rantaa pisaa.

      • aass

        Luitko etes aloittajan mietteitä , viikko liian lyhyt Mauritiukselle .. lennot noin 15-16 tuntia koettu on!
        Paikka kyllä on hyvä kohde kaikille.


      • pikkujuttu
        aass kirjoitti:

        Luitko etes aloittajan mietteitä , viikko liian lyhyt Mauritiukselle .. lennot noin 15-16 tuntia koettu on!
        Paikka kyllä on hyvä kohde kaikille.

        aikaero nolla ja lennot sen vajaat 10 tuntia suuntaansa pidemmät. Vielä kun ottaa yölennot niin matkat menee yöt nukkuessa.


    • fidel c

      Lämmintä on.

    • Monta on

      Jouluksi pannuhuoneeseen lasten kanssa, humalassa riehuvaa miestä pakoon.

    • ??

      Egypti ei ole koskaan kylmä, mitä nyt illalla, mutta se on vain hyvä, että saa nukuttua.

    • Matkalle mukaan

      Olen käynyt monien vuosien aikana Kanarialla Playa del Inglesissä siellä Maspalomasissa rauhallinen ja hyvä kohde joulun alla, sillä jouluna siellä on liian hiljaista melkein kaikki paikat on kiinni. Lämminta riittää ja kohde on halvempi kuin Teneriffa. Teneriffalla on kylmempää siihen aikaan. Kerätäänkö porukkaa ja lähdetään sinne kaikki samalla lennolla olisihan se kivempaa kun yksin siellä kävellä, ennen kävin mieheni kanssa mutta hän kuoli jokin aika sitten joten ei ole enään kaveria jonka kanssa lähtisi.
      Siis kaikki mukavat ja iloiset matkakumppanit jotka ovat yksin niin kirjoitelkaahan tänne niin vietetään hyvä loma siellä yhdessä.

    • iitistä

      Menisitte uuraisille, ajaa noin 2-3 tuntia. Lämpöinen kinkku ja sauna NAM NAM. Ihan tulee joulu mieleen

      • deadcalllll

        yhtä hyvin voisi vetää ranteet auki ja odotella.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      2940
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1061
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      883
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      836
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      799
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      684
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      79
      655
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    9. 50
      625
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      614
    Aihe