hirvet ja peurat riesana

vahingontekijät kuri

Muutamalla peltolohkolla hirvet ja valkohäntäpeurat tekevät joka ainoa vuosi valtavasti vahinkoa. Viljaa syödään, polkuja menee pellolla ristiin rastiin ja puidessa paljastuu elikoitten makuupaikkoja. Suurin syy lienee se, että lohkot ovat osuneet elikoitten kulkureitille.
Sellainen ajatus on tullut mieleen, että laittaisi pahimpiin kohtiin lohkon ympärille jotain kulkuesteeksi. Onko kenelläkään kokemusta, millainen este tarvitaan, että estäisi hirvien ja peurojen liikenteen? Esimerkiksi yksi 100 mm paksu riuku 2 metrin ja toinen samanlainen metrin korkeudella? Ajatuksena tehdä este puusta, kun materiaalia on riittämiin ja soveltuu paremmin maisemaan kuin lankaverkkoaita.

4

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peltometsästäjä.

      Paikallisille metsästäjille asiasta, tai täytät itse pakastimesi ja sukulaistesi pakastimet.

    • Pönttö-Einari

      ...näiden elukoiden kanssa, ellei niitä metsästetä sieltä pellon laitamilta pois. Voihan niitä tietysti nauhoja vedellä sinne metsänreunoihin ja jotain aitoja yrittää asetella, mutta laihaksi jää tulokset. Appiukko taistelee Vesilahden suunnalla peurojen kanssa, pienelle alalle parimetrinen aita auttaa, mutta isolle alalle korkeutta pitää olla lisää ja kustannuksia syntyy...

    • suitsumees

      Ainakaan sähköaidasta ei ole kauriille suurtakaan haittaa. Langat se vie mennen tullen. Jos paikka on kokoajan rauhaton niin se pitää kauriit pois, mutta heti kun rauhoittuu niin tulevat takaisin. Pahempia paikkoja kannattais ehkä laittaa riistapelloksi, ei tarvi sitten satoa korjata. Varmin konsti on kyllä pakastaminen.

    • bt50

      ongelmia oli muutama vuosi sitten. Lehmien aidat piti korjata lähes päivittäin. Mutta ongelma ratkesi kun ilmoitin paikalliselle hirviporukalle. Seuraavana kesä aidat pysyivät ehjinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      75
      2026
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1788
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1283
    4. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      117
      1217
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      135
      1195
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      817
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      796
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      175
      761
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      425
      694
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe