Jos nyt sanoa paukasen lupani iri,mitä toimenpiteitä pitää tehdä toosaan kun käytän sitä muuhun tarkoitukseen? Riittääkö kun vetäsen anteenni johdon seinästä ? Ja jos sitten joskus katson ylen nettisivujen kautta ohjelmaa(todella harvoin kun ei sieltä tule mitään katsottavaa) siirtämällä kuvan tietokoneesta tv,hen... ei kait siitä sakoteta ? Kun ei ylen sivuilla ole mainintaa,että pitäisi olla lupa kun niitä katsoo netin kautta. Ei kait yle ole mikään jumala,että pitää olla lupa jos omistaa tv,n.
Tv-lupa irti,silti käytän tv,tä.
4
717
Vastaukset
- sjjbpbipowjgp
ennen vapautui tv-luvasta jos oli huollon todistus että viritin on tehty toimintakyvyttömäksi. Jos sulla on analoginen tv eikä digiboksia ole niin silloin ei tarvitse maksaa tv-lupamaksua käsittääkseni koska ei voi vastaanottaa tv-lähetyksiä.
- maksaa kaljakin
Nuin oli ennen se RF-osa piti poistaa ja tästä sitten paperi. Koska LAKIA ei ole muutettu on edelleen poistettava se RF-osa. Digi-looda voi olla piilossa, kun on helppo irrottaa.
Joskus silloin ennen "HYVÄÄN AIKAAN" oli erillinen RADIO lupa, m/v lupa ja VÄRI lupa. Väri lupa edellytti tuon m/v luvan hankinnan. Sitten päätettiin poistaa erillinen radi lupa ja päästiin YHTEEN tv-lupaan. Lienee telehallinnon ainut "fiksu" päätös. Tästä on kulunnut vuosia.
Albaniassa TV lupa on ALLE 6 ekee, joten sinne kandee muuttaa, jos täällä on liian kallista :) - töllöilijä
maksaa kaljakin kirjoitti:
Nuin oli ennen se RF-osa piti poistaa ja tästä sitten paperi. Koska LAKIA ei ole muutettu on edelleen poistettava se RF-osa. Digi-looda voi olla piilossa, kun on helppo irrottaa.
Joskus silloin ennen "HYVÄÄN AIKAAN" oli erillinen RADIO lupa, m/v lupa ja VÄRI lupa. Väri lupa edellytti tuon m/v luvan hankinnan. Sitten päätettiin poistaa erillinen radi lupa ja päästiin YHTEEN tv-lupaan. Lienee telehallinnon ainut "fiksu" päätös. Tästä on kulunnut vuosia.
Albaniassa TV lupa on ALLE 6 ekee, joten sinne kandee muuttaa, jos täällä on liian kallista :)Mulla ei olekaan koskaan ollut viritintä kun on pelkkä valvonta värimonitori, mut silti voin kattoa telkkuu kun on scartti ja yleensä boxit liitetään just tolla scartilla. Boxin voi aina laittaa kaappiin kun kyylä tulossa.
Joten ottakaa vaan se viritin pois kun ei sillä mitään enää tee ilman analogilähetyksiä.
- Äxteri
Turha kapine koko televisio varsinkin yle-1. Pelkkiä saippuasarjoja ja urheilu pelkkää potkupalloa ja jääkiekkoa. Kannan television porraspäähän. saavat oravat kattella kuvaansa ruudusta. Tohlopista kaikkein vastahakoisimmat juontajat, naamakin on valmiiksi ruudinkeksijän ilmeestä. Lopettakaa koko toholoppi. Se on aivan turha työpaikka. Ei vastaa lupamaksua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424017
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131910Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51061- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39902