minulla on ollut nyt parin viikon aika useita kertoja pistoja oikeanpuolimmaisessa rinnassa jotka säteilee rintaan ja selkään. Kipeä kohta on oikean rinnan alla rintalastan puolella. Kipeä kohta on kylkiluiden välissä ja tosiaan jossain rintaliivien kaarituen kohdalla tai alempana. Kävin rintojen ultrassa,joka oli ok. Pari päivää tästä löysin "muka" jonkun patin ja ultrassa kävin uudestaan. Lääkäri ultrasi uudestaan koko rinnan huolellisesti eikä löytänyt mitään. Mistähän tuommoinen pistävä kipu voi johtua? Jostain luin tietzen syndroomasta...?? Onko kellään ollut samantyyppistä vaivaa ja mistä johtui?
kipua rinnan alla
....
11270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuo pistävä kipu on minullekin tuttu. Usein se on liittynyt kuukautisia edeltävään rintojen turvotukseen ja arkuuteen, ja lähenyt pois heti kuukautisten alettua. Tässä kuussa kipu ei heti hellittänytkään, lisäksi käsivareni ja käteni sisäsyrjät ovat nyt parin päivän ajan olleet kummallisen tuntuiset. Käsivarsiin ei satu, nivelissä ja ehkä ihollakin tuntuu vain kummalliselta. Aivan kuin olisivat menettämässä voimaansa, vaikka voimaa silti on. Onko muilla kokemuksia vastaavasta? En ole käynyt lääkärissä. Odottanut vain, että menisi ohi. Mutta ehkä pitäisi mennä lääkäriinkin.
Luulen kuitenkin, että rinnan pistävät kivut johtuvat lihaksista. Ainakin minulle vastaavat kivut ovat tuttuja selästä, ja lihaksia on toki myös rintapuolella.