Ole kiltti ja kerros jos tiedät

selviäisipä syy...

Olen saanut kohtauksia, joissa huulet ja kieli turpoaa. Olen saanut myös nokkosrokkoreaktion, iholla tulee isoja kutiavia vaaleampia paukamia. Allergiatesteissä ei löytynyt syytä. Nyt olen yhdistänyt sen siihen, että se tulee sen jälkeen jos olen käyttänyt asperiiniä! Mutta näitä on tullut myös niin että en ole ko. lääkettä käyttänyt. Luin jotain salisyylihappoallergiasta. Pitää varmaan tilata aika allergialääkärille, mutta sitä saa aina odottaa tosi kauan ennen kuin pääsee. Jäin miettimään tuota salisyylihappoallerigaa eli sitäkö on sitten muissakin kuin aspiriinissa, esim. vihanneksissa ja hedelmissä??? AInakin olen ollut huomaavinani, että selleristä, puolukasta, kurkusta, tomaatista, salaatista tulisi, mutta en ole varma.

Tietääkö kukaan missä kaikissa ruoka-aineissa on salisyylihappoa? Mitä sille allergisen tulee välttää?

Jos on allerginen salisyylihapolle niin onko usein myös bentsoehapoilla jota on ruokien lisäaineena? Jotain sellaista olen ollut myös huomaavinani että niistä tulisi oireita.

Voi kun joku asiasta tietävä vastaisi.....

2

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei allerginen astmaa

      Itselläni oli nuorena astman lisäksi yliherkkyyksiä, joita 70-luvulla ei saatu selville - tai saatiin ihokokeilla, mistä johtuvat, muttei osattu täsmentää niin, että provokaatiokokeessa olisi antanut oireita. Nyt ollaan viisaampia. Minä en sitä viisautta enää tarvinnut, kun ne oireet olivat ja menivät kymmenen vuoden sisällä.

      Mutta kovin kummallisia, epäilin tomaattia kun sylkirauhaset turposivat ja/tai tuli nuha ja tunnin päästä rupesi turvotus laskemaan ja poistui. Välillä suklaa, jokin mauste tai oudompi vihannes ta täytekakku tai pulla tai.....
      Sitten 70-luvun lääkäriin, ihokokeissa saatiin tuloksia, vastaavia tippoja nenään, ei mitään oireita, lääkkeeksi tarvittaessa antihistamiinia. Kivaa, sitä sai vahvanpuoleisena lääkkeenä käyttää joskus kuukaudenkin.

      Rupesin kokeilemaan aiheuttajilla. Jos esim. söin suklaata, aivastelin ja sylikirauhaset turposivat. suussa, korvien alla, kielen alla, posket turvoksissa.... Sitten kun se meni ohi, kokeilin saman annoksen perään, ei mitään oireita! Kävin sitä lääkärille ihmettelemässä. Ihmettelimme yhdessä, ei mitään apua. Sillälailla pärjäsin, kunnes vaiva häipyi melkein olemattomiin.

      Mutta se tärkein asia: nyt kyllä uskoisin selviävän vaikka minkä aiheuttajan. Sukulaiseni, nuorempi, potee vakavaa allergiaa, onkohan mausteita ja ruoka-aineita lähes sata, sitten vielä ympäristövaikutukset. Hänellä kaikki on tutkittu Allergiasairaalassa Helsingissä, on lääkkeet, mutta silti saattaa saada hengenvaarallisen kohtauksen, anaflyktisen shokin, verenpaine laskee jne... kaikki ruoka-aineet purkit ja pakkaukset on luettava tarkkaan jo kaupassa. Hiljattain hän sai kiinni jonkin sveitsiläisen purkin, jossa oli pähkinää, ´kirjoitti tehtaalle ja sai selvityksen.

      Vielä tärkeämpi asia; taqrkoitus ei ole pelotella vaan kehottaa olemaan tarkka ja hakeutua tutkimuksiin huomatessaan uusia allergioiden ja yliherkkyyksien aiheuttajia, ne tutkitaan ja saadaan selville.

      Toivotan sinulle onnea noiden aiheuttajien tunnistamiseksi.

    • Anonyymi

      Kyseessä lienee ASA-yliherkkyys eli englanniksi Samter’s triad. Aiheuttaa yleensä kyllä astmaoireita, että en sitten tiedä noista sinun oireista. Jos on ASA-yliherkkyys, niin ainakin banaaneja, ibuprofeenia ja aspiriinia olis hyvä välttää, sekä bentsoepohjaisia lisäaineita (helpointa lienee yrittää ylipäänsä välttää lisäaineita). Muitakin ruoka-aineita löytyy joissa on tuota, mutta listoja vaikea löytää. Auttaisko fimea?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5288
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4121
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2229
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2078
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1464
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1280
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1066
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    Aihe