Aloitin Tradenomiopinnot tänä syksynä ja olen lukenut jo aikaisemmin paljon siitä kuinka Tradenomit eivät työllisty koulutustaan vastaavasti.
Onko minun siis järkevää opiskella alaa, jolla en välttämättä työllisty?
Onko täällä ketään 2000-luvulla valmistunutta tradenomia joka voisi kertoa hieman työllistymisestä ja ongelmista tai työstään?
Kiitän :)
Onko minun siis järkevää opiskella alaa, jolla en välttämättä työllisty?
Onko täällä ketään 2000-luvulla valmistunutta tradenomia joka voisi kertoa hieman työllistymisestä ja ongelmista tai työstään?
Kiitän :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
En ole itse tradenomi mutta läheltä seurannut erään tradenomin kuvioita. Opiskeluaikana tälle liiketalouden opiskelijalle oli iskostettu päähän, että tradenomi on bachelor-tutkinto, jolla pääsee päällikkötehtäviin. Työharjoittelupaiakt eivät aivan tuota tasoa olleet, ja aika moni antoi tämän tradenomiopiseklijan ymmärtää, että hänen kannattaisi varautua ottamaanv astaan muitakin töitä kuin päällikönhommia. Valmistumisen jälkeen ei heti työpaikkaa löytynyt, joten tradenomi lähetteli työhakemuksia kaikkiin avoimiin toimisto- ja talouspäällikön paikkoihin. Joihinkin hän pääsi haastatteluunkin. Kun valmistumisesta oli kulunut aikaa yli puoli vuotta, alkoi haastattelukutsujen määrä vähentyä, ja vuoden päsätä enää mihinkään ei pyydetty haastatteluun. Kun työttömyyttä oli jatkunut kaksi vuotta, tradenomiopiskelija päätti hakea ihan mihin tahansa kaupallisen alan töihin, vaikka ei olisikaan päällikkötehtävä. Auttaahan koulutus etenemään työuralla kutienkin eteenpäin. Tämän päätöksen jälkeen työpaikka löytyi parissa kuukaudessa.
Liiketalouden tutkinto on Bachelor-tutkinto. Ja sillä pääsee päällikkötehtäviin, aikanaan. Ei kukaan täysijärkinen voi kuvitella pääsevänsä johtotehtäviin ilman alan työkokemusta. Olipa tutkinto mikä tahansa ja ala mikä tahansa, ei KUKAAN voi päästä suoraan johtajan pallille ennen kuin työstä on oikeata kokemusta.
Eikä ole ihmekään ettei kutsuja haastatteluihin tule jos on istunut perseellään vuoden tekemättä mitään. Joillekin työnantajille jo kahden kuukauden tauko CV:ssä on epäilyttävää, jos sitä ei osaa selittää hyödykseen.
Kaupallisella alalla merkkaa muodollista koulutusta enemmän oma persoona, ahkeruus, ihmisten kanssa toimeen tuleminen ja eräs monien asioiden summa, jota myös liikevaistoksi kutsutaan. Taloushallintoa lukuun ottamatta asiaosaamisella ei ole niin suurta merkitystä. Kaupallinen koulutus toki lisää kompetenssiasi päällikkötason tehtäviin, muttei se koulutus yksistään merkkaa, vaan se mitä todella osaat. Johtamista, myyntityötä ja muuta ihmisten kanssa työskentelyä ei voi täysin oppia kirjoista, vaikkei lukemisesta yleensä haittaakaan ole.
Työskentelen sosiaali- ja terveysalalla, mutta tunnen muutaman tradenomin, jotka ovat sijoittuneet taloushallintoon, asiakaspäälliköiksi ja osa kohtalaisen menestyviksi yrittäjiksi. Sitten on näitä jotka käy koulun läpi ja ihmettelee kun ei johtajan paikka irtoa vaikka niin ne joskus lupaili.
Eli kannattaa, jos aiot ottaa hommat tosissasi sopivan nöyrällä asenteella.