Keiki tekee toista kukkaa

Anelmas

Vanhin orkidea alkaa päättää kukintaansa. Siinä oli 15 kukkaa. Se näytti todella hyvältä, kun ne kaikki olivat avautuneet. Yksi jo putosi, joten toiset seuraavat perässä vähitellen. Sitten tulee taas lepovaihe.

Suurempi keikeistäni tekee nyt uutta kukkaa. Varsi on kasvanut aika nopeasti, joten se on jo n. 5 cm. Nyt on jännittävää, tuleeko vain taas yksi kukka, kuten viimeksi, (ja sekin putosi) vai tuleeko enemmän. Se laiskempi keikeista on alkanut tehdä sentään kolmatta lehteä, kun tässä toisessa kukkia tekevässä on jo lehtiä peräti viisi.

Äidin lahjaorkideani oli huonolla hoidolla kesän, mutta nyt uudessa purkissa alkaa vihdoin toipua. Ei koskaan pidä menettää kärsivällisyyttään näiden kanssa. Ne jaksavat yllättää. Odotellaan vain ja alkaa tapahtua.

6

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yllättävän helppoa

      Sain helmikuussa kaksi orkidea. Kaksi siksi että kukkakaupassa ensimmäinen oli paleltunut ja pudotti kaikki kukat pois. Toinen kukkii heti ensimmäisen kukinnan perään uudelleen. Molemmissa vanhat kukkavanat vielä elossa ja nyt molemmissa vanhoissa kukkavanoissa kasvaa uusi kukkavana ja molemmissa on nousussa lehtien välistä uusi kukkavana. Luulin aikaisemmin että orkkideat on vaikeita kukkia kasvattaa mutta olen erehtynyt. Ainut hoito mitä olen antanut, täytän suojaruukun vedellä (lavuaarissa) n. 15-30 min. Nostan kukan pois, heitän veden pois ja valutan hetken aikaa ennen kuin nostan kukan suojaruukkuun ja vien ikkunalle. Kesällä ja kuivalla 4-5 päivän välein, nyt syksyllä viikon välein kastelu.

    • Anelmas

      Vielä on kymmenen kukkaa jäljellä, joten kauan on kukkinut tuo vanha orkidea.
      Nuoren keikin kukkavarsi on n. 20 cm pituinen, ja nyt jo näkee, että ainakin kolem kukkaa siihen tulee, jos se vain jaksaa ne kasvattaa.
      Odotellen joulua ja kukkia...

      • ja lehdyköitä

        Sain ystävältäni nuutuneen orkidean hoitooni noin vuosi sitten. Suihkuttelin ja uittelin, sain lehdet
        kiinteän jämäköiksi. Maaliskuussa se alkoi tehdä kukkavanaa, noin 5cm, sitten jämähti paikoilleen,
        mitään ei tapahtunut ennenkuin vein alkukesällä ulos muutamaksi vuorokaudeksi. Alkoi tehdä toista
        kukkavanaa, noin 10 cm.Jämähti siihen. Loppukesän helteiden aikaan vein jälleen ulos muutamaksi
        päiväksi ja yöksi, alkoi tehdä silmua (keikiä) kakkoskukkavanan kupeeseen. Nyt syyskuussa vein lasikuistille
        pariksi vuorokaudeksi. Ja arvatkaapa mitä! Se työtää KOLMATTA kukkavanaa, jo noin 5 cm kasvanut.
        Saapa nähdä, milloin se saa kukkia aikaiseksi.


    • Anelmas

      Kolmas nuppu eli viimeinen kärjessä putosi, mutta kaksi kasvaa edelleen. Pian ne aukeavat ja näyttävät ihan hienoilta jo aukeamattominakin. Olen kastellut sitä vähän useammin kuin kerran viikossa, että se jaksaisi näin pimeänä aikana avatakin nuo nuppunsa. Lisävaloa on yläpuolella, että sekin riittäisi.

      • Anelmas

        Se on aivan samalainen kuin emokasvi pieniä häiveitä myöten. Saa nähdä kukkiiko se vielä jouluna ...


      • Anelmas
        Anelmas kirjoitti:

        Se on aivan samalainen kuin emokasvi pieniä häiveitä myöten. Saa nähdä kukkiiko se vielä jouluna ...

        tuo ainokainen orkideankukka poikasessa.
        Kuulin eräältä miespuoliselta orkidean kasvattajalta, että hän pitää näitä nälkäkuurilla, ei anna vettä lepoaikana juuri ollenkaan. Hän sanoi, että joskus tuntuu, että niiden juuret rusahtavat poikki, niin kuivia ne ovat. Sitten valon tullessa hän antaa kunnon vesikuurin, ja kas, kukkia alkaa syntyä kuin sieniä sateella.
        Otin neuvosta vaarin ja kokeilen. Noita vanhuksia ensin, niitä on kaksi, ja ne ovat voimakkaan näköisiäkin. Lisäksi ne ovat suurissa purkeissa ja vaikeitakin kastelaa, joten olen alkanut kastella yhä harvemmin. Saa nähdä miten tässä kokeilussa käy, kuoleeko vai tuleeko kukkia???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6222
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2796
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1781
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      39
      1487
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1015
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      928
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    9. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe