Nyt olisi aloittelevalle akvaarion omistajalle neuvot hyväksi.
Akvaario on ollut vanhemmillani jo monta vuotta ja heillä oli miljoonakaloja jotka tulivat mukana kun kolme viikkoa sitten tuotiin akvaario meille kotiin. Miljoonakalat eivät kaikki pitäneet muutosta ja osa kuoli ikävästi vaikka tein kuten liikkeessä neuvottiin. Samalla tuotiin 4 platya ja miljoonakala poikaa kaupasta.
Nyt tänään yksi noista platyistä (tyttö) on vääntynyt selästään kaarelle!!! Mistä tuollainen mahtaa johtua?
Viime viikolla hain toisesta kaupasta 2 miljoonakala tyttöä, 5 kirsikkabarbia, 2 platya ja 2 piikkisilmää,
Seuraavana päivänä siitä eli melkein viikko sitten huomasin toisella miljoonakala tytöllä peräaukon edessä vatsan takana sellaisen punaisen jäljen joku 4mm pitkä ja 1mm leveä!!! Mikä se mahtaa olla kun ei eilen syönyt kun annoin ruokaa vaikka muut söivät.
Kiitoksia kovasti jos joku voi neuvoa ja auttaa minua! =)
Platy ja miljoonakala, apua!
5
1107
Vastaukset
- bbbbbbbbbbbbbbb
mitä ne ovat sielä liikkeessä neuvoneet tekemään / mitä tehty?
- Uusi akvaario
Eipä siellä liikkeessä paljon mitään neuvottu kuin että laittaa safestartia ja mineraalikivi.
Nyt tänään huomasin että toinen miljoonakala tyttö piilottelee yön jälkeen. Ja kun se tuli esiin niin siltä on pyrstöä syöty. Huomasin että tämän liikkeen suosittelemat kirsikkabarbit jahtasia ja näykki sitä ja kun katsoin muita miljoonakaloja niin niiltäkin on hieman napsittu pyrstöstä.
Sopivatko nuo kalat yhteen vai ei? - NNiin
Uusi akvaario kirjoitti:
Eipä siellä liikkeessä paljon mitään neuvottu kuin että laittaa safestartia ja mineraalikivi.
Nyt tänään huomasin että toinen miljoonakala tyttö piilottelee yön jälkeen. Ja kun se tuli esiin niin siltä on pyrstöä syöty. Huomasin että tämän liikkeen suosittelemat kirsikkabarbit jahtasia ja näykki sitä ja kun katsoin muita miljoonakaloja niin niiltäkin on hieman napsittu pyrstöstä.
Sopivatko nuo kalat yhteen vai ei?Minulla on myös suhteellisen uutukainen akvaario, kalat olleet kodissaaan vähän päälle viikon. allas on 60l ja tällähetkellä siellä on 6 miljoonakalaa (2 poikaa ja 4 tyttöä) sekä 3 platyä (1 poika ja 2 tyttöä). Yksi miljoonakala tyttö kuoli n.viikko oston jälkeen. oirehti n. 3h jonka jäljeen kuoli. Kala hakeutui ensin yksikseen suodattimen päälle josta poika miljoonakala sen ajoi poissa. Sitten se meni värjöttelemään kasvien läheisyyteen ja lopulta aivan reunan viereen paikallan. Ei syönyt. Lopulta alkoi spurttailemaan ees taas altaassa eikä pystynyt hallitsemaan uintiaan, pysäthyi välillä pohjaan jolloin luulin aina sen kuolleen kunnes se taas jatkoi spurttia. viimeisen kerran vajosi vain pohjaan eikä enää liikuttanut eviä ja kellui puoleksi, pää pohjassa kiinni. Kuolema oli äkillinen ja en osaa ollenkaan sanoa mistä se johtui! muuta kalat käyttäytyneet tasaisesti kokoajan. Kellään tietoa?
Toinen asia on. Platyistä toinen tyttö viihtyy KOKOAJAN poika platyn kanssa, kun taas toinen on välillä omissaoloissaan koloissa tai suodattimen alla piilossa.. Kaikki platyni viihtyvät kyllä onkalossa suurimman osan ajasta mutta miski kaksi kalaa eivät ala kolmatta? hankkisinko lisä platyjä "kaveriksi" tytölle? NNiin kirjoitti:
Minulla on myös suhteellisen uutukainen akvaario, kalat olleet kodissaaan vähän päälle viikon. allas on 60l ja tällähetkellä siellä on 6 miljoonakalaa (2 poikaa ja 4 tyttöä) sekä 3 platyä (1 poika ja 2 tyttöä). Yksi miljoonakala tyttö kuoli n.viikko oston jälkeen. oirehti n. 3h jonka jäljeen kuoli. Kala hakeutui ensin yksikseen suodattimen päälle josta poika miljoonakala sen ajoi poissa. Sitten se meni värjöttelemään kasvien läheisyyteen ja lopulta aivan reunan viereen paikallan. Ei syönyt. Lopulta alkoi spurttailemaan ees taas altaassa eikä pystynyt hallitsemaan uintiaan, pysäthyi välillä pohjaan jolloin luulin aina sen kuolleen kunnes se taas jatkoi spurttia. viimeisen kerran vajosi vain pohjaan eikä enää liikuttanut eviä ja kellui puoleksi, pää pohjassa kiinni. Kuolema oli äkillinen ja en osaa ollenkaan sanoa mistä se johtui! muuta kalat käyttäytyneet tasaisesti kokoajan. Kellään tietoa?
Toinen asia on. Platyistä toinen tyttö viihtyy KOKOAJAN poika platyn kanssa, kun taas toinen on välillä omissaoloissaan koloissa tai suodattimen alla piilossa.. Kaikki platyni viihtyvät kyllä onkalossa suurimman osan ajasta mutta miski kaksi kalaa eivät ala kolmatta? hankkisinko lisä platyjä "kaveriksi" tytölle?Miten akvaario on kypsytetty?
Vaikuttaa vääristä vesiolosta johtuvalta. Oletko mitannut vesiarvoja? Millaiset vedenvaihdot (kuinka usein ja kuinka paljon?)? Barbit ei yleisestiottaen sovi ollenkaan platyjen kanssa erilaisten vesivaatimustenkin takia! Mikä idea tuossa mineraalikivessä on? Kovuuden nosto? Ota hyvä ihminen se pois sieltä ja nosta kovuutta jollain luotettavammalla tavalla tai luovu platyista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3689780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916161Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3765801SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1464221Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33542Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien803126Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783070Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62856Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72788- 1142768