mua pelottaa, koska en tiedä onko mulla joku syömishäiriö, vai miks ihmeessä mä syön tälleen?
Normaalisti syön suht terveellisesti, joskus jopa liian vähän ja yritän kontrolloida sitä. joskus kuitenki alan vaan syödä kauheen paljon ja sit mulle tulee sen jälkeen ällöttävä olo. niinku nyt. mietin et voisko mulla olla BED? esimerkki mun syömiskohtauksesta, joka äsken tapahtu:
-tonnikalasalaatti
-ruisleipä, juustoa
-pähkinöitä (paljon)
-viili
-muromysliä
-leipä, hilloa
-jäätelöä
-3karkkia
ja kaikki tää oli jonku puolen tunnin sisällä ja nyt mun mahaan sattuu ja se on valtava pallo :( miten saan lopetettua tämmösen? oon yrittäny lukee jotain noit keskusteluja mut en oo löytäny apua. mä kuvotan itteeni.
mitä mulle tapahtuu?
5
1012
Vastaukset
- tuhuth
Ahmimiskohtaukset johtuu juuri siitä, että näännytät itseäsi. Keho vaatii ja ottaa väkisinkin itselleen pimitetyt kalorit, ja etenkin nälkäisenä. Syö päivän mittaan pieniä annoksia, niin pystyt ennaltaehkäisemään ahmimiskohtauksia.
Kyse siis ei ole BEDistä. - Mie vaan
Älä ajattele, että sulla on syömishäiriö, koska muuten sulle voi vielä kehittyä sellanen. Mun suhde ruokaan ei ole normaali. Älä sä menetä itseäsi ruoalle, se on tyhmää... :D
- Apua antava
MOI! saatat olla jädelle allerginen tai sitten ahmit. ruuan sulatus vaivatkin voi olla. Mulla on sama ongelma. en ees syö aamupalaa :( kun tulee huono olo :(
- ei voi olla totta,,,
mua pelottaa kans. aiemminki on ollu ongelmia ruuan kanssa. mutta siitä on jo aikaa. sillon en syöny... ja taasko tää alkaa. nyt ahmimista! ihan kuin en vois kontrolloida itseäni, syön syön ja syön. sit saatan oksentaa ja on kamala morkkis. nytki ihan kamala olo.
- -melissa
kiitos kaikista vastauksista, onneks mulla ei oo enää noin paljoo ongelmia ruuan kanssa! varmaan johtu siitä, että yritin liikaa kontrolloida mun syömistä.. toivon että noi kohtaukset olis nyt lopullisesti ohi :) ja voimia kaikille jotka taistelee samojen ongelmien kanssa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459